U Domu kulture održana javna tribina “Tragovima bosanske pismenosti”

0
292

U okviru programskih sadržaja 513. Dana Ajvatovice, večeras je u Domu kulture u saradnji sa BZK”Preporod”, održana javna tribina ” Tragovima bosanske pismenosti”, a nakon tribine je otvorena i izložba  Slovom o slovu: ” Tragovima bosanske pismenosti”.

Predsjednik Općinske organizacije BZK “Preporod” Kemal Čolak je u uvodnom izlaganju istakao da je tema današnje tribine jedna od najvažnijih tema, kako zbog sadašnjih, tako i zbog budućih vremena, jer narod bez kulture je narod bez identiteta.

BZK Preporod ove godine obilježava 120 godina od svog osnivanja, osnivanja društva Gajret. Prolazeći kroz veoma često teške i turbulentne situacije, Preporod iz dana u dan potvrđuje neophodnost svog postojanja.

Večeras prisutni pripadaju grupi ljudi koja zna šta je kultura i koja drži do Bosne i Bosanstva, koja drži do budućnosti na način da se sjeća svoje prošlosti, historije, kulture i tradicije, zaključio je Predsjednik Općinske organizacije BZK Preporod.

Prisutnima se obratio i Glavni imam Medžlisa islamske zajednice Donji Vakuf, Amir ef. Čavak koji je pozdravio sve prisutne i zahvalio se organizatorima večerašnje tribine, te se pohvalno izrazio o dugogodišnjem kontinuitetu održavanja ovakvih tribina u našem gradu.

Iako je kao glavni predavač bio najavljen dr. sc. Sanjin Kodrić, predsjednik BZK „Preporod“ BiH, on iz objektivnih razloga nije mogao prisutvovati večerašnjem događaju.

Umjesto njega, predavanje je održao održao prof. dr. Alen Kalajdžija.

Dr. sc. Alen Kalajdžija je naučni savjetnik Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu, u kojem je obavljao i funkciju direktora u dva mandata. Njegova područja zanimanja jesu lingvistika i historija jezika.

Sve što se tiče Bosne i gdje ima Bosne, time se treba baviti. Pošto znamo da Bosne ima u 8. godini nove ere, na nekim spomenicima, latinskim izvorima, a kasnije i iz nekih grčkih izvora iz 10. stoljeća, a zatim imamo naše domaće izvore koji govore o Bosni iz 12. stoljeća.

Sve je to povod da se govori o onom po čemu je Bosna prepoznatljiva, to je njezin bosanski jezik i izložba koju smo danas otvorili govori o tom jednom vrlo slojevitom književno-jezičkom naslijeđu koje je nastalo na bosanskom jeziku koje se može pratiti faktički od 12. stoljeća, riječi su večerašnjeg predavača.

Nakon tribine, otvorena je izložba: „Slovom o slovu: Tragovima bosanske pismenosti“, a riječ je dokumentarnoj izložbi o povijesti pismenosti na bosanskom jeziku od srednjeg vijeka, pa sve do novijeg vremena, zaključno s početkom austrougarskog perioda.

Svi zainteresovani građani postavku mogu pogledati svakim radnim danom u periodu od    8 do 15 sati, u narednih sedam dana u holu zgrade Doma kulture.