Reakcije javnosti na tekst prijedloga Zakona o porezu na dohodak u FBiH

0
60

Izvor: BHRT/Lejla Čeljo (B.B.)

Iako mjesecima slušamo da bi Zakon o porezu na dohodak, Zakon o doprinosima i Zakonom o minimalnoj plaći trebao činiti jedan paket koji će biti zajednički usvojeni, federalne vlasti, ipak, čine drugačije poteze.

Reakcije u javnosti oštre. Sindikalisti i ekonomsti kažu “ovo je nedopustivo”.

U vremenu preživljavanja, najskuplje potrošačke korpe, talas poskupljenja kojem nema kraja, federalne vlasti građanima nude još iznenađenja. Tiho, bez buke Zakon o porezu na dohodak pušten je u parlamentarnu proceduru. Za federalnog premijara stvar jasna, ovo se radi radi rasterećenja privrede i povećanja plata. Najava povećanja oporezivanja naišla je na salve kritika u javnosti. Novalić se građanima zato obratio na Fejsbuk profilu, s namjerom da zaustavi “zle jezike” i umiri strahove građana.

“Što se tiče prijedloga Zakona o porezu na dohodak, istina je da se stopa povećava s 10 na 13 posto. Međutim, ključno je znati da se ovaj porez ubuduće neće ubirati na dio primanja do 800 KM. Dakle, radnici s najnižim primanjima neće plaćati niti jednu marku poreza na dohodak, što trenutno nije slučaj, i u konačnici predstavlja rasterećenje. Novi Zakon o porezu na dohodak će biti usvojen samo ukoliko istovremeno bude usvojen i novi Zakon o doprinosima kojim se smanjuju doprinosi s 41.5 posto na 32.5 posto. Ovo predstavlja značajne uštede za privredu.”

Piše Novalić i da će veći porez na dohodak, prema ovom prijedlogu plaćati radnici s neto platom većom od 2.440 maraka, dok će svi ostali plaćati manje poreza. A njih je, kaže premijer, u Federaciji BiH 96 posto. Dodaje, ipak, i da će se oporezivati sve trenutno neoporezive naknade, ali će, tvrdi, poslodavci radnicima moći nadoknaditi gubitak, pa im čak i povećati platu. Ali sindikaliste ovakvi navodi zabrinjavaju.

Adis Kečo, Savez samostalnih sindikata BiH

“Interesantno je prije svega da se oporezuju plate, sa povećanjem od 10 na 13 posto, i radnci i građani treba da znaju da će se apsolutno sve oporezivati i ušteđevina i sva davanja iz radnog odnosa, topli obrok, regres, prevoz, sve.”

Da li će ovaj prijedlog zaista i biti usvojen i da li će biti dovoljno ruku za izglasavanje, niko još ne želi prognozirati. Opozicija jasna neće ga podržati, a upitni su odnosi i podrška između vladajuće koalicije. IZ SDP-a godinama upozoravaju na ove scenarije i kažu ni sada nisu bili uključeni u konsulatcije.

Irfan Čengić, poslanik u Parlamentu FBiH

“Niz je zamjerki koje SDP ima na ovaj zakon, pored toga što nemaju dobar pristup izradi zakona, imamo čak i da se oporezuju i studentske stipendije, tako će stipendija preko 300 maraka biti oporezovana.”

Prijedlog predviđa i to da ukoliko dobijete u naslijeđe nekretninu, a na to nije
plaćen porez na imovinu, morat ćete platiti porez 10 posto. Osim naslijeđene nekretnine, porez od 10 posto plaćat će se i za prodaju ili poklanjanje vaše nekretnine. Ali ovaj dio prijedloga tiče se i kantonalnih zakona, što može biti olakšica. Ovakvi prijedlozi šalju lošu poruku ne samo građanima i poslodavcima, već i investitorima, stav je ekonomista. Tvrde, da sadrži neke posebno kontroverzne odredbe i prijedloge, posebno u pogledu nasljedstva.

Admir Čavalić, ekonomski analitičar

“Stavljaju u poziciju poreznog obveznika,građanina koji dobije neko nasljedstvo, na primjer nekretninu, da mora da izvrši porezne obaveze koje bi bile izuzetno visoke u apsolutnom iznosu u komparaciji s njegovim raspoloživim dohotkom. Tu je pitanje i dvije stope – 10 i 13 posto, da li je to neophodno, šta oporezivati sa 10, šta sa 13”

Sanel Halilbegović, profesor finansija na Burč Univerzitetu

“To je poruka koja znači kaže i potvrđuje da je država jedan nezasiti zmaj koji samo jede sve pred sobom i koju apsolutno nije briga kako njeni građani žive. Jedino šta će dobro donijeti ali samo kao flaster, samo kao kratkoročna mjera jeste popunjavanje budžeta.”

Dokument koji će se naći pred zastupnicima korak je u potpuno pogrešnom pravcu, stav je struke.