Da li se više isplati grijati kuću cijelog dana ili grijanje gasiti i paliti? Evo šta kažu eksperti

0
134

Jesen je službeno tu, temperature lagano padaju i lišće mijenja boju. Dok se privikavamo na niže temperature, ljudi međusobno počinju postavljati isto pitanje: “Jeste li već upalili grijanje?”

Neka kućanstva izdrže koliko mogu, a druga ga upale s prvim niskim temperaturama. Ali što se tiče paljenja i gašenja, je li istina da ako cijeli dan lagano radi, štedi novac?

Kao i kod većine stvari, odgovor nije jednostavan.

Stručnjaci sugeriraju da je ostavljanje grijanja na laganom tokom cijelog dana kako biste uštedjeli samo mit. S jedne strane, ako ostavite grijanje uključeno cijeli dan, kotao će morati raditi kako bi održavao temperaturu na zadanoj razini, a energiju ćete trošiti cijeli dan u usporedbi s podešavanjem da grijanje kreće u odabrano vrijeme.

Međutim, ako je prostor hladniji, trebat će vam više energije da ga zagrijete kada dođete i uključite grijanje.

Stoga savjetuju korištenje tajmera. To omogućava da se grijanje uključuje i isključuje kada ćete ga najviše trebati i ne morate brinuti hoćete li ga zaboraviti isključiti.

Mnogi se stručnjaci slažu da je najvažnija stvar koju treba uzeti u obzir kada je u pitanju učinkovito grijanje kuće ili stana – otkriti gdje toplina izlazi iz njega. Ako je prostor dobro izoliran, potrošit ćete manje energije bez obzira na to ostavljate li grijanje cijeli dan ili koristite tajmer.

Što su gubici topline manji, to ćete manje energije potrošiti za postizanje ugodne temperature u domu.

Radiosarajevo.ba