BIH-LATVIJA 27:26 (17:11)

0
73

U Vitezu je BiH savladala Latviju u okviru kvalifikacija za Svjetsko Prvenstvo u Kataru 2015. godine.Naši su stigli do trećeg važnog trijumfa protiv direktnog rivala u borbi za vrh i tako preuzeli prvu poziciju u grupi 5.

VITEZ- Sportska dvorana . Gledatelja 2.000.

Sudije : Michal Badura i Jaroslav Ondogrecula ( oba Slovačka)

Delegat : Janko Pozeznik (Slovenija)

Isključenja :BIH – 8 minuta , Latvija 6 minuta

Sedmerci : BiH – 4 (3), Latvija – 3(3)

BiH : Grahovac (4 odbrane), Vražalić 2, Ovčina 6, Burić S., Bečirović, Halibegović, Savić 5, Burić B. (6 odbrana), Terzić 3 (3), Toromanović 1, Čelica 1, Karačić 4, Prce 3, Ereš, Vranješ 2, Memić. Selektor: Dragan Marković.

LATVIJA: Purins, Kirsteins, Jurdzs 4, Kristopans 4, Dude 1, Ence 1, Ermanis, Borodovskis 4, Libergs, Klesniks 3, Lazdins, Pavlovics 9 (3), Kurmens, Kugis ( 8 odbrana). Selektor : Labanovskis Valdis.

Nošeni gromoglasnom podrškom oko 2 hiljade BiH navijača naši reprezentativci su meč otvorili golovima Savića (2) i Prce pa je već u 4.minuti na semaforu pisalo 3:0.Izabranici Markovića u tom trenutku igrali su granitnu odbranu .Prvi gol za goste postigao je Krsitopans u 5.minuti a Ence smanjuje na samo gol razlike.Vražalić potom iz sedmerca pogađa vratnicu pa iz kontre Latvijci preko Borodovskog dolaze do prvog izjednačenja-3:3.

Ipak, u 11.minuti ponovo plus 4 za BiH , dvorana je „eksplodirala“ , Grahovac kao hobotnica brani udarce gostiju a Prce,Savić, Karačić i Ovčina paraju mrežu gostiju lijepo prednost.Uslijedila su prva isključenja, prvo Vranješ pa potom Jurdzs.

Volim te Bosno odzvanja Vitezom ! Uslijedila je ponovo čvrsta igra u odbrani i serija brzih kontranapada pa u 18.minuti BiH ide na plus 6 , na semaforu je 11:5.Potom nekoliko brzopletih akcija u napadu naših pa tri puta sa krila izvrsno pogađa Latvijac Pavlovics i opet je u 22.minuti podnošljivih za goste -3 ( 11:8).Na vrata ulaze rezervni vratari u oba tima , Burić i Kugis.Potom se igra gol-za gol ,a u 27.minuti iz drugog sedmerca za BiH Terzić pogađa za 16:11 . Mladi vratar Burić u tim trenucima zaustavlja 3 napada gostiju pa Ovčina postiže svoj peti gol i na odmor se ide sa plus 6 – 17:11.

U drugom poluvremenu oba tima počinju sa mnogo grešaka pa su za 5 minuta postignuta samo 2 gola,po jedan na obje strane. Na vratima BiH je i dalje Burić .U 40.minuti na semaforu je 19:15 a goste u igri drži Pavlovics sa golovima iz kontri. Sredinom poluvremena isključeni su Savić i Karačić , razbranio se Kugis pa gosti u 43.minuti dolaze na samo minus 2 – (21:19). Razdoblje bez gola prekida konačno Vražalić svojim 2 golom ali gosti drže rezultatski priključak preko Klesniksa i Jurdsza pa je u 50.minuti samo plus 1 za BiH-22:21.

Posljednjih 10 minuta naša selekcija ulazi sa 2 gola prednosti i fantastičnu podršku sa tribina.U 54.minuti Terzić iz svog trećeg sedmerca postiže i treći gol pa je rezultat 25:22.Uzvratio je i Pavlovics iz sedmerca pa potom i Kugis bilježi 8 odbranu i nakon gola Jurdsza samo je plus 1 i ulazi se u neizvjesnu završnicu u kojoj je na vratima ponovo Grahovac. U posljednju minutu BiH je ušla sa 27:26 i napadom i uz mnogo sreće dolazi do teške ali zaslužene pobjede.