Slaba partija i poraz donjovakufskog ‘Proma’ u Zenici

0
138

U nedjelju, 25. februara, u zeničkoj Areni odigran je susret 15. kola A1 košarkaške lige F BiH između OKK „Čelik“ i KK „Promo“ Donji Vakuf. Domaća ekipa zasluženo je slavila rezultatom 78:63 (15:16; 22:11; 20:15; 21:21). „Momci s Vrbasa“ odigrali su dobru prvu četvrtinu utakmice i u žestokoj borbi, sa puno trke i agresivnosti u igri s obje strane, uspjeli dobiti ovaj period sa minimalnih 15:16. Ključni momenat desio se u drugom periodu. „Promo“ je uspio da povede sa 23:19, a onda je nastupila crna rupa u igri „žutih“, „Čelik“ pravi seriju 13:0 i nakon nekoliko minuta na semaforu stoji 32:23. S devet razlike u korist domaćih završeno je i prvo poluvrijeme, a u trećem periodu ta prednost je dodatno povećana na čitavih 14 poena, a u jednom trenutku bilo je čak i 19 razlike. U posljednjem periodu „Promo“ je uspio da nekoliko minuta zaigra malo bolje, uspjeli su spustiti zaostatak na 7 poena četiri minute prije kraja susreta. Međutim, tada najbolji i najiskusniji igrač, Ranko Križanović, dobija tehničku grešku. Nedugo zatim tehničku grešku dobija i trener „Proma“ Ahmet Pašalić, a odmah za njom i novu, isključujuću tehničku grešku. Ne želimo da umanjujemo pobjedu Zeničana, koji su bili bolji rival i potpuno zasluženo slavili, ali moramo naglasiti kako je kod nekih odluka bilo evidentno loše i tendenciozno suđenje koje je kulminiralo dodjeljivanjem pomenutih tehničkih grešaka. Do kraja, predvođeni iskusim Avdibegovićem, igrači „Čelika“ ne dozvoljavaju više da njihova pobjeda dođe u pitanje, sedma pobjeda u „Areni“ ove sezone, bez ijednog ubilježenog poraza.

U ekipi „Čelika“ najefikasniji je bio Bambur sa 24 poena, Avdibegović je postigao 18, Mešinović 11, a Kešo 10 poena. Ranko Križanović, jedini je odskočio u ekipi „Proma“ u napadačkom dijelu sa 25 postignutih poena, Alija Pirić dao je 11 (7 sa linije slobodnih bacanja), Marijo Blaškan 8, Benjamin Čajić 5, Alen Toplak 4, Dino Alkić i Ismail Hodžić po 3, te Feriz Vinčević i Faris Rešidović po 2 poena. Bila je ovo izuzetno slaba šuterska partija „Proma“ sa 22 ubačaja od 66 pokušaja iz igre (33 %), od čega 6 pogođenih trojki iz 30 pokušaja. Valja naglasiti da nas je ekipa „Čelika“ u potpunosti nadskakala sa čitavih 15 skokova više (47:32). Iako ni šut domaćina nije bio sjajan (36%), bolji skok i mnogo bolja slobodna bacanja, donijeli su im zasluženu pobjedu.
U narednom kolu „Promo“ će imati priliku da se vrati na pobjednički kolosijek. Naime, u Donjem Vakufu idućeg vikenda gostuje posljednjeplasirana ekipa KK „Burch“ Sarajevo.

izvor:KK Promo