Sjećate li se legendarne serije “Otpisani”? Ovo su detalji sa snimanja

0
163

Serija “Otpisani” bila je izuzetno popularna u bivšoj Jugoslaviji. Prati dogodovštine ilegalaca koji su se vratili u okupirani Beograd. Manje je poznato kako je njen prvobitni naziv bio “Petorica otpisanih”. Evo kako je protekao prvi dan snimanja.

Tekst je napisao Dragutin Milanović, objavljen je u junu 1973. godine u magazinu TV novosti, a prenio ga je Yugopapir.

Iako će do pojave serije “Petorica otpisanih” na malom ekranu proteći još godinu i po dana, već sada može mirno da se prognozira da će to biti izuzetno gledan dio televizijskog programa i da će možda i premašiti neke dosadašnje rekorde u broju posmatrača.

Ispitivanja publike odavno pokazuju da je filmski program na televiziji u prosjeku najgledaniji, da su serijski filmovi popularniji od ostalih, a da domaći igrani filmovi redovno privlače više gledalaca nego strani. Ratna tematika na filmu također spada u najgledanije.

“Petorica otpisanih” su upravo serija koja u sebi sjedinjuje ove tri komponente. Televizija Beograd je povukla dobar potez kada je odlučila da uđe u ovaj veliki poduhvat i sada jedino od realizacije zavisi da li će se očekivanja ispuniti.

Prije nedjelju dana, na obali Save, blizu Obrenovca, okupio se glavni dio velike ekipe.

Prva klapa pala je pred mnogobrojnim novinarima i fotoreporterima.

U kadar su ušla četvorica skojevaca (Dragan Nikolić, Miki Manojlović, Vladan Holec i Čeda Petrović), kamera je zazujala i time je počeo posao koji će trajati punih šest mjeseci.

“Petorica otpisanih” su petrovica skojevaca čije je podvige u okupiranom Beogradu 1941. opisao Dragan Marković. Njihove akcije, diverzije i organizovani otpor ometali su neprijatelja kada je najmanje očekivao.

Foto: Yugopapir
Foto: Yugopapir

“Godine 1955. objavio sam knjigu ‘Zabranjeni život’ i to je inspiracija za ovu seriju. Događaji se ne podudaraju. Pokušao sam da prikažem atmosferu okupacije u Beogradu, otpor neprijatelju i tu legendarnu generaciju koja je za Beograd mnogo značila”, kaže Marković.

“Pišući, nisam razmišljao o glumcima koji bi igrali te mladiće, ali sam potpuno zadovoljan izborom reditelja Aleksandra Đorđevića. To su mladi glumci i vjerujem da će igrati strastveno, kao što su bili i skojevci čije sudbine tumače…”, dodaje.

Televizijski gledaoci iznenadit će se ovih dana kada u novinama ugledaju kratko potšišanog Dragana Nikolića bez šarmantnih brkova “ala Mark Špic”, sa kojima se pojavljuje u seriji “Obraz uz obraz”.

Primjetno raspoložen, Dragan kaže:

“Nadam se da će ovo biti dobra serija. Ima materijala koji svima obećava dobre uloge i vjerujem da ćemo uspjeti”.

Nepoznati Miki Manojlović

Ne računajući “Letove koji se pamte” i “Kad sam bio vojnik”, serije koje su, kako reče urednik Filmske redakcije Televizije Beograd Ljubomir Radičević, bile sporadičnog karaktera, ovo je prva filmska serija beogradskog TV studija. I to je samo početak.

“Ubuduće ćemo redovno u toku sezone imati i jednu domaću filmsku seriju. Time će naš repertoar, koji se sastoji od stranog serijskog filma i domaćeg igranog, dobiti treću dimenziju. Izbjeći ćemo dosadašnju situaciju da imamo isključivo inostranu seriju”, kaže Radičević.

Dodaje kako će tako dobiti i veoma važnu kariku i na idejno – estetskom planu repertoara. Njihova nastojanja su ovo: njegovanje tradicije NOB, savremene teme i literarna klasika.

“Otpisane” će prvo vidjeti publika u kinu, jer se serija snima po sistemu koji je oproban u inostranstvu.

Uvodna epizoda snima se sa dva različita završetka: jedan je za kino, a drugi za TV seriju.

Publika se na velikom ekranu upozna sa junacima, a onda iz sedmice u sedmicu prati njihove doživljaje na malom ekranu.

“Ovo je i početak, nadam se, trajne saradnje kinematografije i televizije u realizaciji ovakvih projekata. Naša politika je da ne pravimo u kući filmsko preduzeće već da idemo u koprodukciju sa postojećim tehničkim kapacitetima. Na taj način prevazilazimo dosadašnje i u velikoj mjeri bez potrebe dramatizovane sukobe i nesporazume”, dodao je Radičević.

Među onima koji igraju skojevce, televizijskoj publici su najmanje poznati Vladan Holec i Miki Manojlović.

Izmijenio se i iznutra

Ali i njih čeka ono što su doživljavali svi junaci TV serija: velika popularnost.

Holec je diplomirao prošle godine u klasi Milenka Maričića na beogradskoj Akademiji. Ima status slobodnog umjetnika:

“Praktično debitujem na televiziji. Igram Mileta, negativca… Kad sam prije dva mjeseca saznao da ću igrati, potšišao sam se, do danas oslabio sedam – osam kila, izmijenio se spolja, a neki prijatelji kažu: i iznutra. To mi je čak dragocjeno, jer znači da je prvi dio priprema dobro protekao.”

Miki Manojlović je član Narodnog pozorišta u Beogradu, a i njemu je ovo prva veća uloga na televiziji.

“Ja sam u seriji Paja. Rušim mostove, vozove… Bit će to dobra serija, jer smo svi spremni da dobro radimo”, kaže.

Za reditelja Aleksandra Đorđevića svi kažu da se izuzetno dobro pripremio za ovaj svoj, dosad najobimniji posao. Svi vjeruju u njega.

U onoj gužvi koja je tako rijetka u ovo vrijeme filmske besparice, ostali smo bez njegove riječi. Sačekat ćemo – njegovo djelo. Prvu epizodu vidjet ćemo 20. oktobra 1974. godine.

klix,ba