OKK Sloboda uspješnija od KK Promo

0
108

U subotu, 12. marta, u Tuzli je odigrana utakmica 19. kola Prvenstva BiH za košarkaše između lidera na tabeli, OKK Sloboda i KK Promo Donji Vakuf.

Tuzlaci su oopravdali ulogu velikog favorita i na kraju slavili rezultatom 90:70 (20:13; 15:20; 33:16; 22:21). Otvaranje utakmice u potpunosti je pripalo domaćoj ekipi. Od samog početka razigrao se najbolji pojedinac susreta, Haris Delalić, i nakon nešto više od četiri minute igre na semaforu je stajalo 13:0. Igrači Proma kao da tek tada počinju da igraju u fazi napada i uspijevaju do kraja četvrtine spustiti na minus 7.

U drugoj četvrtini Momci s Vrbasa pokazuju da najuspješnija ekipa lige neće baš tako lako do bodova. Odbrana, koja je i do tad bila bolji dio igre, dodatno je pojačana, a iz takve igre došli su poeni u fazi napada. U samom finišu prvog poluvremena Promo dolazi i do minimalne prednosti 32:33. Ipak, Sloboda uspijeva na odmor ponijeti dva poena više na svom kontu (35:33).

U trećoj četvrtini ponovo silovito otvaranje domaćih, koji vrlo brzo dolaze do prednosti od sedam poena (41:34). Promo tada pravi seriju za poravnanje, ali pokazalo se da je to bila i zadnja ozbiljna prijetnja. Slijedi nekoliko izgubljenih lopti i lakih koševa za protivnika i vrlo brzo Sloboda pravi veliku razliku, koju će u zadnjem periodu iskusno sačuvati do kraja.

Haris Delalić utakmicu je završio sa 27 poena, veliko pojačanje Slobode, Đoko Šalić, dao je 20, Ibrahim Durmo imao je double/double učinak sa 17 poena (svi u drugom poluvremenu) i 10 skokova, dok je Đorđe Lelić ubacio 13 poena.

Kod Proma, Shane Gatling dao je 18 poena, Ibrahim Mulaomerović 15 poena i 9 skokova, Aleksandar Ilić 13, Haris Dedajić 6, Uroš Ilić 5, Dino Alkić, Ivan Pendić (9 skokova)  i Eman Šertović po 4, te Menusr Čavak 1 poen.

I pored poraza, igračima Proma ne može se zamjeriti na nedostatku zalaganja i borbenosti. Hrabro su ušli u duel sa realno jačom ekipom. Ispostavilo se da su prednosti Slobode, na koje je upozoravao trener Ninić, odlučile utakmicu. Devet ofanzivnih skokova Slobode i veliki broj naših napadačkih grešaka, nakon kojih su slijedili brzi laki poeni domaćih, omogućili su im na kraju uvjerljiv trijumfma.

Ova utakmica, u kojoj Promo nije imao rezultatski imperativ, bila je odlična kontrola nakon jako duge pauze, a pred veoma značajnu domaću utakmicu u narednom kolu, kada u Donji Vakuf dolazi ekipa Posušja. Eventualnom pobjedom u toj utakmici, Promo bi praktično ovjerio opstanak u društvu najboljih. Vjerujemo da je i važnost te utakmice najbolji poziv za sve da naredne subote budu u sportskoj dvorani u Donjem Vakufu, poručili su iz kluba.