KK Promo poražen od ekipe KK Spars FOTO

0
85
Izvještaj: KK Promo Donji Vakuf
U utorak, 21. decembra, na Ilidži je odigrana utakmica 9. kola Prvenstva BiH za košarkaše između KK Spars Ilidža i KK Promo Donji Vakuf. Domaća ekipa opravdala je ulogu favorita i na kraju slavila rezultatom 81:72 (24:18; 17:21; 25:12; 15:21). Prvo poluvrijeme ove utakmice bilo je možda i najbolje poluvrijeme Proma u ovoj sezoni. Iako sa znatno kraćim rosterom, Momci s Vrbasa odlično su parirali jednoj od najboljih ekipa lige. Ključna dionica bila je treća četvrtina. Na samom početku povrijedio se večeras odlični Ivan Pendić, što je dodatno skratilo mogućnosti treneru Niniću. Večeras nije nastupio ni standardni, ove sezone jako važan igrač, Dino Alkić, a Džihan i Mulaomerović nastupili su nakon dužeg odsustva, bez dovoljno treninga i daleko od idealne forme. S druge strane, trener Sparsa, Zoran Kašćelan, dobro je koristio deficit na klupi Proma. Gotovo svakih tridesetak sekundi pravio je izmjene tokom trećeg perioda i na taj način, ritmom koji igrači Proma više nisu imali snage pratiti, došao do ključne prednosti. O tome šta je presudilo utakmicu najbolje govori podatak o poenima igrača s klupe. Naime, klupa Sparsa postigla je čak 38 poena, nasuprot 14 poena Proma. U jednom trenutku prednost je iznosila i cijelih 20 poena, ali za razliku od nekih drugih utakmica, Momci s Vrbasa nisu dozvolili protivniku da ih potpuno razbije i uspjeli su da se, na kraju, izbore za častan poraz. Najefikasniji u domaćoj ekipi bio je Imran Polutak sa 16 poena, Aleksa Gatarić dao je 13, a Arijan Lakić 11. Za Promo, Dylan Carl dao je 14, Aleksandar Ilić i Jerome Adger po 13, Shane Gatling 12, Ivan Pendić i Uroš Ilić po 6, Admir Džihan i Mensur Čavak po 3 i Ibrahim Mulaomerović 2 poena.
U jednom od prethodnih tekstova spomenuli smo kako od igrača očekujemo bespoštednu borbu svih 40 minuta, bez obzira na rezultat i protivnika. To smo dobili u večeašnjoj utakmici. Iako poraženi, ekipi se nema šta zamjeriti. Uspjeli su u zadnje dvije utakmice postići ono najvažnije, vratili su željeni ritam i borbenost. Pokazali su da bismo u punom sastavu, sa svim zdravim igračima, mogli i mnogo više i protiv najboljih u ligi. U nedjelju u Donjem Vakufu gostuje dosad neporaženi banjalučki Borac. Očekujemo veliku podršku Momcima s Vrbasa s tribina, a od njih očekujemo da odigraju još jednu ovako srčanu utakmicu.