13.3 C
Donji Vakuf
Nedjelja, April 28, 2024
Naslovnica Vijesti Magazin Kako je kamena ploča iz 12. stoljeća sa imenom Bosanci završila u...

Kako je kamena ploča iz 12. stoljeća sa imenom Bosanci završila u turbetu Sulejmana Veličanstvenog?

0
119

U Istanbulu, u turbetu Sulejmana Veličanstvenog, nalazi se kamena ploča bizantskog cara Manojla Komnena iz 12. stoljeća, na kojoj je upisano ime bosanskog naroda – Bosanci.

Na toj ploči navedene su zemlje i narodi kojima je on Manojlo Komnen car i imperator. A kada i zašto je ta kamena ploča – edikt imperatora Manojla Komnena, ugrađena u turbe najvećeg Osmanskog vladara Sultana Sulejmana Veličanstvenog, odgovorio je poznati profesor Enver Imamović.

– Bizantski car Manojlo Komnen (vladao od 1143. do 1189. g.) nastojao je da obnovi granice nekadašnjeg Rimskog carstva. Vodio je mnoge ratove sa zemljama i vladarima Balkana i Mađarske među kojima i sa onovremenom Bosnom – pojašnjava Imamović.

U nizu bitaka, došlo je 1151. godine do čuvene bitke na rijeci Tari, u kojoj je učestvovao i bosanski ban kojem se ne navodi ime…

– O toj bici ostao je zapis u kojem se kaže da je bitka na koncu riješena dvobojem bizantskog cara i arhižupana Bankina. Mnogi historičari su uvjerenja da se pod imenom “arhižupan Bankin” krije iskrivljeni naziv za bana Kulina. U dvoboju bizantski car je pobijedio i time je pokorio sve zemlje Balkana koje su nekada bile pod rimskom vlašću. Po povratku u Konstantinopolj (današnji Istanbul) car je naredio da se njegovi ratni uspjesi ugraviraju (urežu) na mramornim pločama u kojima se nabrajaju pokoreni vladari među kojima i dux Bosne (ban Bosne) i osvojene zemlje. Tu je i zemlja Bosna navedena u pridjevnom obliku “bosentikos”, bosanska zemlja, odnosno zemlja Bosna. U 16. stoljeću ploče su ugrađene u turbe sultana Sulejmana Veličanstvenog – pojasnio je Imamović.

Izvor: Klix.ba