Dok BiH ima sve više osoba s psihičkim problemima, treba li vjerovati “psiholozima” sa društvenih mreža?

0
55

Bosna i Hercegovina broji sve više osoba koje se susreću s psihičkim teškoćama, a posebno zabrinjavajući je trend porasta mlađih pacijenata u klinikama za mentalno zdravlje. Većina ih se danas otvorenije odlučuje za traženje stručne pomoći, a problem je u nedostatku adekvatnog kadra.

Izazovi savremenog doba sa sobom su donijeli negativne posljedice po mentalno zdravlje stanovništva, a Bosna i Hercegovina iz dana u dan broji sve više onih koji se odlučuju potražiti stručnu pomoć.

U posljednje vrijeme prednjače pripadnici mlađih generacija, koji se na psihološke tretmane javljaju i u Kliniku za psihijatriju Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli. Prije pet godina u ovoj klinici je bilo do 200 mlađih pacijenata godišnje, a danas ih je do hiljadu.

“Među pacijentima mi imamo prisutnost svih životnih dobi, ali akcenat treba staviti na mlađe osobe koje nam se s određenim psihičkim problemima češće javljaju proteklih godina”, kaže nam dr. Nerminka Aljukić, vršiteljica dužnosti načelnice Klinike za psihijatriju pri Univerzitetskom kliničkom centru u Tuzli.

Foto: A. K./Klix.ba

Foto: A. K./Klix.ba

Govoreći općenito o mentalnom zdravlju stanovništva, dr. Aljukić ističe da BiH iza sebe ima period ratne agresije koji je doprinio stvaranju kliničkih slika traume kod pacijenata, ali ne treba zanemariti ni psiho-socijalne okolnosti, koje su važne za mentalno zdravlje te uvjetuju javljanje osoba stručnjacima iz te oblasti.

Više na : klix.ba