Ukrajinski zakon o mobilizaciji unosi razdor između predsjednika i oružanih snaga

0
30

Piše: Ukrajinski servis Radija Slobodna Evropa

Kada je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu, Ukrajinci su se postrojili kako bi se pridružili oružanim snagama, u naletu patriotizma koji je inspirisao zapadni svijet i suprotstavio se predviđanjima Moskve.

Sada, dvije godine kasnije, usljed užasnih rovovskih borbi, bez napretka na bojnom polju, i sa desetinama hiljada mrtvih ili ranjenih vojnika, entuzijazam prijavljivanja u vojsku očigledno opada, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.

Nedostatak novih regruta predstavlja ozbiljnu opasnost za ratne napore Ukrajine, jer Rusija, koja ima preko tri puta veću populaciju, nastavlja da u borbu šalje ljude, uključujući i osuđenike, uprkos rastućim gubicima u ljudstvu.

Kijev je predložio da se taj problem riješi snižavanjem starosne granice za nove vojnike i obuzdavanjem izbjegavanja mobilizacije. Ipak, zvaničnici se plaše reakcije i oklijevaju da javno brane mjere, pokušavajući umjesto toga da prebace teret na vojsku, kažu stručnjaci i parlamentarci.

Božićno iznenađenje

Na Božić, uveče, ukrajinska vlada je predala dugo očekivani predlog zakona o mobilizaciji u parlament, što je izazvalo prezir nekih opozicijskih poslanika.

Poslanica stranke Holos, Solomia Bobrovska rekla je u intervjuu za Ukrajinski servis RSE 27. decembra da je taj tajming osmišljen kako bi se osiguralo da “niko ne primijeti”, kao i da je riječ o “boljševičkoj” taktici. Ona je takođe kritikovala elemente zakona.

The mobilization legislation was submitted in the name of Prime Minister Denys Shmyhal and Defense Minister Rustem Umerov and not President Volodymyr Zelenskiy, who is commander in chief. Some experts took that as a sign the president feared his high popularity rating could take a hit.

Zakon o mobilizaciji predat je u ime premijera Denisa Šmihala i ministra odbrane Rustema Umerova a ne predsjednika Ukrajine Volodimira Zelenskog, koji je vrhovni komandant. Neki eksperti su to vidjeli kao znak da se predsjednik plaši da bi njegova velika popularnost mogla da trpi.

“Predsjednik se nije ponašao kao državnik, koji bi trebalo da izađe i počne da preuzima odgovornost i objasni zašto je to (zakon) potrebno”, rekao je za RSE advokat i aktivista Henadi Druženko.

Više na : Radio Slobodna Evropa