Sloboda u finišu slomila otpor Proma

0
95
U subotu, 23. marta, u Donjem Vakufu odigrana je utakmica 22. kola Prvenstva BiH za košarkaše između KK Promo Donji Vakuf i OKK Sloboda Tuzla, u kojoj su gosti opravdali ulogu favorita i odnijeli pobjedu rezultatom 73:78 (22:23; 10:15; 16:16; 25:24).
Prvi period utakmice donio je možda i najbrže odigranu četvrtinu ove sezone, sa puno trke, uz vrlo malo faula i solidnu efikasnost na obje strane. U drugoj četvrtini Promo je imao problem sa realizacijom, nekoliko promašenih polaganja koštalo je domaće minusa od šest poena na poluvremenu. U nastavku odlična borba s obje strane, ali i nakon treće četvrtine Sloboda ima plus šest. U zadnjem periodu Sloboda podiže na deset razlike, ali sjajnom serijom Promo se vraća i uspijeva da dođe i do prednosti polaganjem Alkića 71:69.
Sloboda preko odličnog pojačanja, Bojića, dolazi do izjednačenja. Nažalost, Momci s Vrbasa do kraja promašuju šuteve za tri poena, a Sloboda to uspješno kažnjava s linije slobodnih bacanja.
Na kraju, iako su domaći odigralu jednu kvalitetnu utakmicu nisu mogli doći do senzacije, ali svakako da Momci s Vrbasa mogu biti ponosni jer su bili ravnopravan protivnik jednoj od najboljih ekipa lige.
Andrija Bojić dao je 19 poena u ekipi Slobode, Kareem Brewton 16, Jasmin Jakupović i Ismet Sejfić po 13, a Emir Krajinić 9 poena. Kieffer Punter dao je 22 poena za Promo, Dino Alkić 20 (11 skokova), Nedeljko Košanin 15, Vasilije Kovačević 7, Nikola Petojević 5 i Igor Josipović 4 poena.
Iako nisu još odigrane sve utakmice zadnjeg kola prve faze Prvenstva, jasno je da će u Ligu za prvaka Široki, Bosna, Borac, Sloboda i Mladost, a njima će se priključiti Igokea.
Promo takmičenje nastavlja u Ligi za opstanak, a još dva puta igrat će sa ekipama: Leotar, Orlovik, Posušje, Slavija i Spartak. Ova faza igrat će se ubrzanim ritmom sa dvije utakmice sedmično, a raspored ćemo saznati u utorak.