Rezolucija o Srebrenici, Munira Subašić i Emir Suljagić danas pred UN-om

0
36

Ne prestaje rasprava o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici. Iako je glasanje odgođeno do izrade njenog konačnog teksta, vodi se diplomatska ofanziva. Tako je iz kabineta člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željke Cvijanović zvanično potvrđeno da je zatražila obraćanje u Savjetu bezbjednosti UN i, prema prvim informacijama, sjednica sa temom o BiH biće održana sutra. Istovremeno, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik razgovao je sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vućićem o, kako su saopštili, aktivnostima Srbije i njene delegacije u UN-u povodom prijedloga da se usvoji Rezolucija o Srebrenici. Predsjednica Udruženja “Majke Srebrenice” Munira Subašić i direktor Memorijalnog centra Srebrenica Emir Suljagić otputovali su u New York gdje će se danas obratiti u UN-u povodom razmatranja Rezolucije o genocidu u Srebrenici u Generalnoj skupštini UN-a.

Kako je saopšteno iz kabineta člana Predsjedništva BiH Željke Cvijanović na vanrednoj sjednici Savjeta bezbjednosti UN o BiH, koja je zakazana za utorak, obratiće se Željka Cvijanović video vezom.

“Srpski član Predsjedništva BiH nije zatražila vizu, jer je prekratko vrijeme za propisani rok, a datum održavanja sjednice do sinoć nije bio poznat. Zbog toga će se na sjednici obratiti putem video-linka”, saopšteno je iz kabineta Cvijanovićeve.

Oglasio se i ministar vanjskih poslova Srbije Ivica Dačić. Gostujući u srbijanskim medijima rekao je da je sjednica Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija zakazana na zahtjev Rusije. Dačić je rekao da će i sredinom maja biti redovna sjednica Savjeta bezbjednosti o Bosni i Hercegovini i da će predsjednik Srbije Aleksandar Vučić odlučiti ko će tamo tada ići da predstavlja Srbiju. Naglasio je i da kreatori rezolucije o Srebrenici nisu očekivali da će Srbija tako snažno da se suprotstavi.

 

IVICA DAČIĆ, ministar vanjskih poslova Srbije

“Održano je nekoliko razgovora u Njujorku. Kreatori rezolucije o Srebrenici nisu očekivali da će Srbija tako snažno da se suprotstavi. Prijedlog Rezolucije o Srebrenici “nepromišljeni gest”, sa ciljem vršenja pritiska na Srbiju.”

 

O aktivnostima Republike Srbije i njene delegacije u UN-u povodom prijedloga Njemačke i drugih velikih sila da se usvoji Rezolucija o Srebrenici, razgovarali su predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik. Kako je saopšteno iz Vučićevog kabineta, Vučić je istakao da je “situacija po srpski narod veoma teška i složena, te da je sasvim jasno da će velike zapadne zemlje pokušati da izglasaju pomenutu rezoluciju“.

“Situacija po Srpski narod je veoma teška i složena. Sasvim je jasno da će velike zapadne sile pokušati da izglasaju pomenutu rezpoluciju, gotovo po svaku cijenu”, saopšteno je iz Vučićevog kabineta.

Nakon što je Dodik predložio, Vučić je prihvatio i njegovu ideju da se datum održavanja Sabora srpskog naroda odredi neposredno po okončanju održavanja Generalne skupštine UN-a i glasanja o rezoluciji o genocidu u Srebrenici. Istovremeno, predsjednica Udruženja “Majke Srebrenice” Munira Subašić i direktor Memorijalnog centra Srebrenica Emir Suljagić otputovali su u New York gdje će se danas obratiti u UN-u povodom razmatranja Rezolucije o genocidu u Srebrenici u Generalnoj skupštini UN-a. Domaćin posjete će biti ambasador i šef Misije Bosne i Hercegovine pri UN-u Zlatko Lagumdžija. Na društvenoj platformi X Majke Srebrenice su objavile da su u UN došle da poruče da se ne smiju zaboraviti žrtve genocida i da se mora upozoriti svijet da ne dopusti novi zločin poput onoga u Srebrenici 1995.

 

KADA HOTIĆ, Pokret “Majke enklava Srebrenice i Žepe”

“Ova Rezolucija bi bila jedno smirenje za sve narode. I za svijet, jer mi smo pod zastavom UN-a to doživjeli, koji su nas štitili, obećali, zagarantovali nam živote i imovinu i grad i sve, međutim evo nas širom svijeta i bez svojih. Svijet ima veliku obavezu, a narod iz kog su počinitelji to uradili da osudi svoje zločince.”

Podsjećamo, Generalna skupština UN-a je drugog maja, trebalo da se izjasni o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici, ali je glasanje odgođeno. Ovo je drugi put, da se glasanje o rezoluciji pomjera – prvi put je glasanje trebalo biti 27. aprila, pa drugog maja. Ono što je za sada poznato, kao razlog odgađanja jeste to da još nije napravljen konačan tekst rezolucije, jer je bilo mnogo sugestija i sastanaka sa sponzorima rezolucije.