Penzioneri iz Srednjobosanskog kantona tražit će trinaestu penziju

0
146

Senad Buljina, predsjednik Saveza udruženja penzionera  Srednjobosanskog kantona za portal hronika.ba govorio je o stanju u kojem se nalaze umirovljenici, te o koracima koje će poduzeti prema kantonalnoj, ali i Vladi FBiH. Jednokratnu pomoć budžetskim korisnicima, trebamo dobiti i mi, jer i mirovine se isplaćuju iz proračuna.

Hronika.ba: Od četrdeset hiljada penzionera u Srednjobosanskom kantonu , 25.000 ih prima minimalnu penziju. Kako preživljavaju?

Buljina: To je pitanje na koje je teško odgovoriti. Zašto? Zato što situcija u Srednjobosanskom kantonu nije nimalo sjajna u odnosu na Sarajevski, Tuzlanski, pa djelimično i na Zeničko-dobojski kanton. Penzioneri u ovom kantonu  imaju niz problema kojih nema u drugim kantonima i to primarno po pitanju zdravstva. Evo, penzioneri  sa minimalnim penzijama sada su oslobođeni plaćanja markica, ali ti penzioneri imaju i supruge za koje moraju platiti markice. Druga stvar, esencijalna lista lijekova ona je donešena, objavljena i trebala bi da se primjenjuje. Međutim vi od općine do općine imate  situaciju da penzioneri ne dobivaju recepte za lijekove sa esencijalne liste nego im daju recepte za lijekove koji nisu na listi i koje moraju platiti. Došli  smo do saznanja da  veliki broj naših penzionera koji žive na rubnim  područjima prijavljuju prebivalište u Sarajevskom i Zeničko-dobojskom kantonu radi zdravstvene zaštite. Zašto? Pa zato što su , u tim kantonima  čak i lijekovi jeftiniji nego kod nas. Za isti lijek ćete više platiti u SBK, nego u ZDK, to su nam dokumentirali pacijenti koji su se prebacili radi toga u Zenicu ili Sarajevo. Apsurdno je da naš invalid  u Sarajevu dobije besplatno protezu, a ovdje plati 60-70% od njene cijene. Zar to nije sramota?

Hronika.ba: Koliko umirovljenika sebi može priuštiti smještaj u domu?

Buljina: Mali broj, jer cijene su visoke, a mirovine nedovoljne .U boljoj su situaciji oni čija su djeca otišla iz Bosne i Hercegovine, mogu im financijski pomoći.

Hronika.ba: Kako gledate na činjenicu da je između minimalne mirovine u koju se može ići sa 15 godina radnog staža i zajamčene za koju se radilo 40 punih godina, razlika tek 100 KM?.

Buljina: Nije to logično, to je ono o čemu se raspravlja. Vi kada podjelite iznos zajamčene penzije od 642 KM, na 40 godina, ispada da za godinu staža dobijete 16,5 KM.  Ali imate i činjenicu da je 2016. 2017 i 2018. godine njaveći broj zaposlenih iz javnih stanova otišao u penziju po starom zakonu. Njihova osnovica, množila se sa tadašnjim koeficijentom 1,81, tako da su  dobili penzije koje su im bile veće od plaća. Imate i danas situaciju da onaj ko bolje izlobira u Parlamentu, prođe bolje.

Hronika.ba: Hoćete li tražiti trinaestu penziju?

Buljina: Tražit ćemo trinaestu penziju. Napravili smo mi set zahtjeva, za desetak dana imamo UO federalnog Saveza u Sarajevu. Vidite, ovo  što je nedavno uradila Vlada FBiH donoseći Uredbu da budžetskim korisnicima podijeli po 2.500 KM je van pameti. Pa i mi smo budžetski  korisnici jer se naše penzije isplaćuju iz budžeta zašto se i nama ne podijeli jednokratna pomoć po 2.500 KM ? Ili barem jedna prosječna mirovina da se isplati svim penzionerima. Mi ćemo u Srednjobosankom kantonu, koji je donio odluku da isplati po 400 KM, tražiti isplatu jednokratne pomoći. Jer tko puni taj budžet? Svaki mjesec penzioneri  potroše 30 miliona maraka u ovom kantonu, pa zašto i mi  iz tog budžeta ne bi dobili jedokratnu pomoć?

Hronika.ba