Opada interes građana za evropske integracije

0
39

Ulazak Bosne i Hercegovine u Evropsku uniju podržava 38 posto građana, koji žive na teritoriji Republike Srpske. Ovo su rezultati istraživanja javnog mnijenja, koje je provedeno tokom oktobra. Naručilac istraživanja je Ministarstvo za evropske integracije Republike Srpske. Šta je uticalo na nisku stopu opredijeljenosti građana, za evropske integracije?

Opada opredijeljenost građana Republike Srpske za evropske integracije. DA i UGLAVNOM DA zaokružilo je 38 odsto ispitanih. Pad zainteresovanosti u Ministarstvu za evropske integracije, između ostalog, obašnjavaju nedovoljnom upućenošću građana o prednostima članstva u Evropskoj uniji.

 

ZLATAN KLOKIĆ, ministar za evropske integracije RS

“Razlog za ovakve rezultate možemo tražiti prije svega u globalnom kretanju. Možemo da povežemo sa procesom koji je trom i spor i česta uslovljavanja koja dolaze od strane Evropske unije, šta je to što BiH treba da uradi da bi rezultati u ovom procesu bili vidljivi.”

Budućnost Bosne i Hercegovine je u Evropskoj uniji – to su gotovo svakodnevne poruke evropskih zvaničnika. Na putu ka toj budućnosti potrebno je ispuniti 14 prioriteta. Uporno se ponavlja.

Evropska unija vidi evropsku perspektivu u Bosni i Hercegovini. Ipak, s druge strane očekuje potpunu posvećenost provođenju reformi. Ovo je ponovila tokom zvanične posjete Bosni i Hercegovini Ursula fon der Lajen, predsjednica Evropske komisije.

 

URSULA von der LEJEN, predsjednica Evropske komisije

“Bosna i Hercegovina treba da djeluje jedinstveno. Morate da nastupate jednim glasom i mi ne možemo dozvoliti nazadovanje po pitanju naših zajedničkih vrijednosti u bilo kojem dijelu vaše zemlje.”

Istraživanja pokazuje da ni građani ne nastupaju jednim glasom. Prosječna starost ispitanih je 47 godina. Uzorak od 1.500 građana. Mi smo na ulici provjerili mišljenje mlađih sugrađana.

 

Nepovjerenje ili povjerenje u Evropsku uniju kod građana može se tražiti u više pravaca. To su najčešće odraz stanja u društvu i politički narativ.

 

MLADEN BUBONJIĆ, politički analitičar

“Tako da i narod sve više zauzima takav stav i zbog toga postoji tolika odbojnost. Postojala je zapravo i prije, samo što je procenat sada sve niži i niži. Nikada on nije bio pretjerano visok. To se vrti oko 50%.”

Bosna i Hercegovina je krajem 2022. nakon 6 godina čekanja dobila status kanidata za članstvo u Evropskoj uniji. Očekivanja su, realna ili ne, da bi do kraja godine mogao biti odobren početak pristupnih pregovora.