Naučnici otkrili vulkan koji izbacuje zlato: Iznenadit ćete se kada saznate gdje se nalazi

0
82

U ledenim prostranstvima Antarktike krije se vulkan koji izbacuje doslovno komadiće zlata. Otkriće su 1991. godine obznanili američki geolozi.

Tada su geolozi pronašli čestice zlata u vulkanskim plinovima i u snijegu blizu vulkana, pri čemu IFL Science navodi da su čestice dragocjenog metala otkrivene i 1.000 km dalje.

Vulkan je aktivan i danas, a Philip Kyle, s Instituta za rudarstvo i tehnologiju Novi Meksiko u Socorru, objasnio je da se zlatne naslage mogu pojaviti u vulkanskoj stijeni pa kad lava s planine emitira vruće plinove, to nosi neke od čestica zlata u zrak.

Ali koliko zlata izbacuje i kako se zove ovaj planinski rezervoar zlata? Zove se Mount Erebus, a zlato koje su američki geolozi otkrili kako izlazi iz njega mjeri se između “0,1 i 20 mikrometara” u vulkanskim plinovima i ‘60 mikrometara’ u blizini snijega.

Ipak, iako se ova količina može činiti sitnom, tokom jednog dana naučnici procjenjuju da vulkan izbacuje oko 80 grama zlata. Prema Gold.co.uk trenutna cijena grama zlata iznosi 75,76 dolara (138.87 KM). To znači da vulkan dnevno izbacuje oko 6.000 dolara vrijednosti zlata – iako to vjerojatno ovisi o kvaliteti i određenim drugim faktorima.

Ipak, postoji mnogo ozbiljniji i važniji razlog zbog kojeg ljudi putuju dolje kako bi posjetili planinu. Mount Erebus također je poznat po tragediji.

Naime, 28. oktobra 1979. godine, avion Air New Zealand Flight 901 udario je u stranu planine. Letio je iznad Ross Islanda gdje se nalazi Mount Erebus kao dio svojih redovnih antarktičkih panoramskih letova koji su se održavali od 1977. godine. Svih 237 putnika i 20 članova posade na brodu poginuli su u nesreći, a od tog dana Air New Zealand zaustavio je sve letove iznad Antarktike. Katastrofa je postala poznata kao Erebuska katastrofa, javlja Klik.

Radiosarajevo.ba