Lejla Čaluk Klačar, Donjovakufljanka koja se bavi genetičkim inžinjerstvom i biotehnologijom

0
2191

Osnovna i Mješovita srednja škola u Donjem Vakufu predstavljale su prvi korak  za mnoge učenike kada je riječ o njihovom obrazovanju i znanja koja su stekli kroz obrazovni proces u našem gradu kasnije su im pomogla u daljem školovanju i njihovom putu da postanu uspješni ljudi u svojim branšama i da se bave naučnim radom.

Jedan od tih svijetlih primjera je svakako i Lejla Čaluk Klačar, naša sugrađanka koja se bavi naučnim istraživanjima na polju genetičkog inžinjerstva i biotehnologije. U Donjem Vakufu je završila osnovno i srednjoškolsko obrazovanje. Po završetku srednje škole upisala je Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Sarajevu, Odsjek za biologiju – Smjer genetika, i tada je zvanično napustila Donji Vakuf kao i većina njenih prijatelja iz generacije. Nakon petogodišnjeg studija stekla je zvanje Magistar biologije-genetike s prosječnom ocjenom 10,00.

Nedugo nakon završetka studija počela je raditi kao pripravnik na Institutu za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju Univerziteta u Sarajevu (INGEB-UNSA).

Rad na Institutu za mene predstavlja veliki uspjeh i zadovoljstvo s obzirom da su moje radne kolege zapravo moji uvaženi Profesori i Asistenti koje sam upoznala još u toku mog studiranja. Institut se sastoji od šest laboratorija: Laboratorija za humanu genetiku, Laboratorija za citogenetiku i genotoksikologiju, Laboratorija za forenzičku genetiku, Laboratorija za molekularnu genetiku prirodnih resursa, Laboratorija za GMO i biosigurnost hrane, i Laboratorija za bioinformatiku i biostatistiku, u okviru kojih je moguće uraditi sljedeće analize: genetičko testiranje rizika za karcinom dojke, procjenu rizika za trombofiliju, kariotipizaciju, testiranje genotoksičnosti, utvrđivanje očinstva, bezmajčinsko utvrđivanje očinstva, genetičku identifikaciju autohtonosti riba, genetički test porijekla mlađi, GMO detekciju I kvantifikaciju, te analizu na prisustvo svinjske DNK i dr.

Trenutno radi u Laboratoriji za citogenetiku i genotoksikologiju gdje je angažovana na nekoliko projekata, neki od njih su: „Biljni modeli kao prirodne mjerne stanice – biomonitoring aerozagađenja“, „Analiza biokompatibilnosti grafenskih kvantnih tačaka in vitro – preduslov za biomedicinsku primjenu“, „Primjena testova za procjenu citotoksičnosti u tumorskim ćelijskim linijama“ I drugi.

U okviru mog angažmana u spomenutoj laboratoriji, zajedno sa kolegama koji također tu rade: uvaženi prof.dr. Sanin Haverić, prof.dr. Anja Haverić, dr. Maida Hadžić Omanović, i MSc. Tamara Ćetković, objavila sam jedan naučni rad, šest konferencijskih saopštenja dostupnih na mom Google Scholar profilu, i dva stručna članka u Biltenu Udruženja genetičara u BiH. Pored toga još nekoliko naučnih članaka je u pripremi za publikaciju u međunarodnim časopisima. Posebno sam ponosna na to što je moj prvi naučni članak pod naslovom „In vitro procjena genotoksičnih i citotoksičnih efekata tinkture Slatkog pelina“ izašao upravo u domaćem časopisu Genetics and Application koji je službeni časopis Instituta za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju Univerziteta u Sarajevu. G&A je predviđen kao međunarodni časopis otvorenog pristupa koji izlazi dva puta godišnje u tiskanom i elektronskom (online) formatu, koji objavljuje recenzirane članke o novim I značajnim otkrićima iz područja temeljne i primijenjene genetike.

Za sve koji žele pročitati spomenuti članak, isti je dostupan na sljedećem linku https://doi.org/10.31383/ga.vol5iss2pp1-9

Lejla je i aktivni član Udruženja genetičara u BiH (GENuBiH) u okviru kojeg je uključena u nekoliko projekata, od kojih se posebno ističe projekat “Nargila – užitak ili prijetnja” obzirom da veliki broj mladih osoba danas konzumira nargilu  Rezultate ovog projekta možete pronaći u okviru 10. Broja Biltena Udruženja dostupnog na njihovoj zvaničnoj web stranici https://genubih.ba.

Kroz sekciju za  Toksikologiju i mutagenezu GENuBiH-a, član je i Evropskog društva za okolišnu mutagenezu i genomiku (European Environmental Mutagenesis and Genomics Society-EEMGS) te Internacionalne Comet Assay Working Grupe (ICAWG). Kao član GENuBiH-a imala je priliku da učestvujem u organizaciji Drugog kongresa genetičara u BiH s međunarodnim učešćem kao i pratećeg Workshopa o naprednim biotehnologijama u BiH.

Za kraj vrijedi naglasiti da trenutno na Institutu, u okviru Laboratorije za molekularnu genetiku prirodnih resursa, radi još jedna mlada i uspješna djevojka iz Donjeg Vakufa, naša sugrađanka Merima Miralem, također Magistar biologije-genetike.