2024. je godina integrisanja umjetne inteligencije u poslovanje i način življenja

0
9

Prošlu godinu u svijetu umjetne inteligencije obilježilo je korištenje Chata GPT. Nakon što ga je Open AI objavio javilo se veliko interesovanje za njegovim korištenjem.

Prvi put nam je ova tehnologija postala pristupačna na individualnom nivou. Dobili smo mogućnost da vlastitu kreativnost spojimo sa umjetnom inteligencijom. Tako je umjetna inteligencija došla u fazu revolucije.

Sabahudin Murtić, naš sagovornik koji kreira sadržaj uz pomoć AI-a, to uspoređuje sa dolaskom smartphone mobitela i društvenih mreža.

“U narednom periodu, biće nezamislivo da neko ne koristi ovu tehnologiju u svakodnevnim aktivnostima. Napredak ove tehnologije je došao do faze u kojoj je skoro 70% stvari moguće automatizovati. S obzirom na to da smo u mogućnosti ubaciti sve podatke o nama u jednu bazu podataka, u suštini dobijamo “najboljeg prijatelja koji zna sve o nama i najbolje nas poznaje” “, pojasnio je Sabahudin.

Prompt, odnosno način na koji dajemo inpute je napredovao u velikoj mjeri, te samim time dobijamo i kvalitetne outpute.

“U naredne dvije godine očekujem da ćemo se doći u fazu da na osnovu nekoliko jednostavnih uputa dobijemo gotov projekt. Onaj za koji nam je nekad trebalo nekoliko mjeseci da bi se uspješno realizovao“, naglasio je.

Prošle godina je bila faza eksperimentisanja i učenja za umjetnu inteligenciju. Ova godina je ističe Sabahudin faza građenja i integrisanja AI-a u sve faze poslovanja i načina življenja.

sabahudin

Sabahudin Murtić

Najveći igrači u svijetu umjetne inteligencije

Najveći igrači u ovom svijetu, osim Chat GPT su:

Copilot (Miscrosoftov alat) kojeg smo svi primjetili u našem desnom gornjem uglu i koji je sličan ChatGPT-u.  Razlog je taj što je upravo Microsoft najveći investitor u Open Ai.

“Sada je kompletan office paket automatizovan, gdje npr. jednu prezentaciju u Power Pointu možete uraditi tako što napišete naslov te prezentacije. Tako da uz Copilot možete jednostavno vršiti strukturu vaših informacija, i mnogo je vizuelno privlačniji za korištenje od ChatGPT”, pojasnio je.

Bard (Google) je odličan za istraživačko novinarstvo.

“U usporedbi sa ChatGPT, Bard koristi informacije koje su uvijek aktuelne. Može da vam da preciznije odgovore ukoliko nešto istražujete što se desilo u skorijoj prošlosti”, istakao je.

Perplexity je promijenio iskustvo pretraživanja internetom.

“Više ne morate da pretražujete preko Googla. Morali ste otvoriti nekoliko stranica kako bi došli do informacije. Sa ovim alatom, ukucate ono što tražite i dobijete sažetak o toj temi i sve linkove koji su objavljeni isključivo za tu temu. I besplatan je za ove radnje”, naglasio je.

Taskade je alat uz pomoću kojeg možete da vodite kompletnu kompaniju ili projekat.

“Iako ne spada u kategoriju velikih kompanija moj je omiljeni alat. UI ove stranice je nevjerovatno praktičan. Svoje zadatke ili ciljeve možete prikazati na više načina( kao npr, RoadMap, horizontalni prikaz, vertikalni prikaz i slično).”, pojasnio je.

Također, ovaj alat ima čitavu vojsku AI Agenata koje možemo koristit za svaku aktivnost. Radi na principu Open AI koda.

Claude.ai još uvijek nije dostupan u našoj zemlji ukoliko ne koristimo VPN.

Više na: Akta.ba