Velika prva pobjeda sezone KK “Promo”

0
177

Večeras u Mrkonjić Gradu odigrana je utakmica četvrtog kola Prvenstva BiH za košarkaše između KK Mladost Mrkonjić Grad i KK Promo Donji Vakuf. Kako najčešće biva u susretima ova dva tima, izjednačena, izuzetno borbena utakmicu, u kojoj je ovaj put na kraju slavio Promo rezultatom 72:73 (20:18; 21:18; 13:15; 18:22). Osim početne prednosti Proma, domaći su vodili najvećim dijelom prvog poluvremena, ali nisu uspijevali da naprave osjetniju prednost. No, početkom drugog poluvremena vrlo brzo se plus 5 pretvara u plus 10 poena razlike za Mladost. Promo reaguje minutom odmora, nakon koje pravi seriju i čak prelazi u minimalnu prednost (50:51). Prava drama viđena je u zadnjem periodu, zbog koje je ova pobjeda i označena velikom. Za Promo večeras zbog povrede nije nastupio kapiten i izuzetno važan igrač Dino Alkić. U zadnji period oba centra Proma ulaze sa po četiri penala, a na jedan faul do isključenja je i večeras odlični Bush. Već nakon dvije minute Bajramović dobija petu ličnu. Sedam minuta do kraja isključen je i Bush, a već u sljedećem napadu Promo ostaje bez centra, jer je petu ličnu dobio i Campbell. Na terenu ostaje pet preostalih igrača, koje je trener večeras koristio: Šertović, Watson, Šućov, Toskić i mladi Čavak. Na semaforu je šest poena prednosti za domaće. Činilo se da je pred timom još jedan poraz, pogotovo kada domaći dolaze do plus 9 na manje od pet minuta do kraja. No, tako nisu mislili Momci s Vrbasa, slijedi serija 13:0, koju zaključuje trojka Čavka, za 63:67. Odlična igra u odbrani, sjajno čuvanje reketa od strane igrača kojima to inače nije u opisu posla, kao i nekoliko neprisiljenih grešaka igrača Mladosti, spriječili su novi preokret. S druge strane, posao u napadu odlično je odradio Šertović, koji je postigao preostalih šest poena za Promo, jedno polaganje i četiri poena sa linije slobodnih bacanja. Imala je Mladost, na sekundu do kraja i zaostatak od tri poena, slobodna bacanja. Raičević je sigurno pogodio prvo, a onda pokušao namjerno promašiti drugo, ali je lopta, nakon šetnje po obruču, završila u mreži. U preostalom vremenu, Mladost nije uspjela ni napraviti novi faul. Najefikasniji u domaćoj ekipi bio je Jovan Đorđević Marinković sa 22 poena, bivši igrač Proma, Uroš Ilić, dao je 12, a Dejan Ćup 11 poena. Najbolji u redovima Proma bio je Eman Šertović sa 23 poena, Eric Bush dao je 18, Jordan Watson 13, Ajdin Toskić 6, Mensur Čavak 5, te Nikola Šućov i Alonzo Campbell po 4 poena.

Večeras, po prvi put u svojoj karijeri, ekipu Proma s klupe vodio je Admir Džihan – Borac. Naime, nakon odlaska trenera Nikolića, Admir je iskazao spremnost i potrebno samopouzdanje da preuzme ulogu prvog trenera, a Uprava kluba dala mu je punu podršku. Da li se njegova prepoznatljiva borbenost, po kojoj se pamti još dok je nosio žuti dres i kojom je uvijek opravdavao svoj nadimak, uspjela prenijeti na cijeli tim, tek, momci su, iako desetkovani u završnici, energetski sjajno iznijeli utakmicu do kraja.