Velika pobjeda Proma u Žepču

0
147

Sinoć je odigrana utakmica devetog kola Prvenstva BiH za košarkaše između KK “Orlovik Nansi” Žepče i KK Promo Donji Vakuf, u kojoj su u dramatičnoj završnici slavili Momci s Vrbasa rezultatom 82:84 (21:26; 21:18; 21:16; 19:24).

Praktično od prve minute na terenu se vodila žestoka borba dva izjednačena protivnika i niko nije uspijevao da napravi značajniju rezultatsku seriju. Polovinom prve četvrtine Promo je preuzeo vodstvo i konstantno držao minimalnu prednost do pred kraj trećeg perioda. U prvom poluvremenu briljirao je Ibrahim Mulaomerović, koji je svih svojih 17 poena dao u prvih dvadeset minuta.

U nastavku ista priča, žustro s obje strane, ali sve u okvirima izuzetno fer sportskog ponašanje svih aktera utakmice. Serijom vanjskih šuteva Orlovik preuzima vodstvo, a na 7:40 do kraja, pri vodstvu domaćih 72:65, trener Proma, Boban Ninić, dobija drugu, isključujuću tehničku grešku.

Edo Preldžić pogađa slobodno bacanje, Promo griješi i trojkom Podojka Orlovik ide na plus deset, jedina dvocifrena prednost koju je neka ekipa imala tokom cijelog susreta. Činilo se da će znatno iskusnija domaća ekipa, bodrena od strane sjajne publike, do kraja lako doći do pobjede.

No, Momci s Vrbasa ovaj put su pokazali ono što smo svi od početka nekako znali, da su napravljeni od dobre građe i da ih nikad ne smijete otpisati. Teško je tražiti junaka preokreta, jednostavno su svi dali ogroman doprinos, odigrali hrabro i srčano do zadnje sekunde, da bi na kraju dobili i zasluženu nagradu, pobjedu protiv hita dosadašnjeg dijela Prvenstva, odlične ekipe Žepča.

Svoj doprinos, nakon isključenje trenera, velikom podrškom dali su i igrači i preostalo osoblje kluba na klupi. Orlovik je predvodio nekadašnji euroligaški igrač i najveće igračko ime naše lige, Emir Preldžić sa 19 poena, Edo Preldžić dao je 17, Ramo Rizvić 16, a Anes Podojak 15 poena.

Kieffer Punter dao je 19 poena za Promo, Ibrahim Mulaomerović 17, David Zool 12, Dino Alkić opet je bio na domak double-double učinka sa 9 poena i nevjerojatnim 21 skokom, Marcus Garret i Vasilije Kovačević dali su po 8, Nikola Petojević 7, a Nikola Vasilevski 4 poena.

Ova utakmica ponudila je sve što prava takmičarska košarka treba, snažnu ali fer borbu, punu dvoranu sa sjajnom atmosferom, rezultatsku klackalicu, nekoliko fantastičnih akcija i poteza s obje strane. Ako bismo tražili neki nedostatak, onda bi to bila studijska trojka: Karović, Pelja, Babur, koja je dosudila čak četiri tehničke greške, po dvije na obje strane. Na osnovu tog podatka neko, ko nije gledao susret, može doći do zaključka da su se ekipe doslovno tukle na parketu. Da ne spominjemo da će dosuđene greške finansijski koštati oba kluba.

Iz kluba su se na kraju zahvalili sportskim prijateljima iz Žepča na izuzetno lijepom dočeku.

U narednom kolu u Donji Vakuf dolazi ove godine preporođena ekipa nekadašnjeg evropskog prvaka KK Bosna Sarajevo, koja jučer u sarajevskom derbiju pregazila Sparse sa čak 30 poena razlike. No, dosadašnji tok takmičenja pokazao je da niko nije nepobjediv i sigurno je da će Momci s Vrbasa, pogotovo na krilima sinoćnje sjajne pobjede, imati šta reći i u tom susretu.