Udruženje Bosanski kulturni krug iz Travnika obilježilo treću godinu rada

0
47

Povodom obilježavanja treće godišnjice rada udruženja Bosanski kulturni krug iz Travnika, u ovom gradu, preciznije u prostoru Ex Ponto – mjesto susreta, u sastavu Memorijalnog muzeja Rodna kuća Ive Andrića, organizovano je predavanje dopisnog člana ANUBiH Husnije Kamberovića.

Tema predavanja bili su “Nacionalni identiteti u Bosni i Hercegovini u historiografiji i javnom diskursu”.

Predavanje je bilo posvećeno jako aktuelnoj tematici razvoja nacija i nacionalnih pokreta u Bosni i Hercegovini, sa naglaskom na trenutno gorući dijalog o ne/mogućnosti formiranja unitarne bosanske nacije u odnosu na trenutno vladajući koncept tri etablirane nacije.

Zaključak Kamberovića je da šansu u traženju zajedničkog stava unutar Bosne i Hercegovine ne treba tražiti u naciji kao identitetu, budući su postojeći stavovi nepomirljivi i potpuno divergentni, nego na nekim drugim pitanjima grupnih identiteta poput ekonomije, kulture i sl.

Još jedan važan zaključak Kamberovića odnosi se i na nastojanja nosioca modernih nacionalnih pokreta da svoje ideološke postavke prenesu i u prošlost, te da u vremenima kada nacije nisu postojale kao kolektivni identiteti ipak pronađu ishodišta i korijene svog interesa.

Također, naglasio je da zajedničke identitete mogu imati samo one grupe koje su ravnopravne pred zakonom i sudom, te da u današenjm bosanskohercegovačkom društvu očito postoji velika podjela, ne toliko na nacionalnom planu, koliko na razlikama u položaju u društvu političkih elita i njihovih pripadnika u odnosu na sve druge građane.

Bosanski kulturni krug je udruženje osnovano 8. septembra 2020. godine, djeluje pretežno na području Travnika i okoline, ali sa širokom mrežom suradnika u svim dijelovima naše države, uključujući i susjedne zemlje.

Od svojih djelatnosti ističu objavljivanje časopisa “Novi Divan” čiji treći broj je trenutno u pripremi, te monografiju “Tepčija Stipan Batalo Šantić” autora Amira Klike. Također, organizirali su naučnu konferenciju “Nematerijalna kulturna baština Travnika i okoline”, svake godine obilježavaju datume rođenja Travničanke, čuvene operske dive Srebrenke Sene Jurinac, te 3. juni kao prvi spomen Travnika u pisanim izvorima.

Organizirali su niz predavanja, radionica, promocija knjiga, emitiranja dokumentarnih filmova, snimanje zaboravljene sevdalinke o Travniku, a u okviru Udruženja djeluje i jako aktivna ekološka sekcija, koja je u suradnji sa partnerima iz Švicarske ove godine održala niz radionica za djecu na Vlašiću pod nazivom “majka priroda”. Ove su godine u suradnji sa Uudrućenjem građana Dubrovačka baština organizirali izložbu “Covid 19 i kuga – sadašnjost u prošlosti” uz promociju knjige Vesne Miović “Dubrovački ples sa kugom”, što je imalo velikog odjeka u naučnim krugovima Bosne i Hercegovine i Hrvatske.

Izvor: Klix