U znak sjećanja na žrtve Ahmića danas organizirano protestno stajanje u Zagrebu

0
52
Foto: E. M./Klix.ba

Povodom 29. godišnjice ratnih zločina u Ahmićima, Centar za žene žrtve rata ROSA Zagreb, Centar za građansku hrabrost Zagreb, Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR) Zagreb, Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) Sarajevo te Ženska mreža Hrvatske zahtjevaju javno izvinjenje rukovodstva Hrvatske.

Nevladine organizacije obratile su se javnosti zajedničkom izjavom o počinjenim zločinima.

Iz udruženja navode kako je zločin u Ahmićima počinjen 16.04.1993. godine najveći pojedinačni ratni zločin počinjen u Bosni i Hercegovini. Tada je ubijeno je 116 osoba, od čega su 32 bile žene, a 11 žrtava djeca mlađa od 18 godina. Dvije mjesne džamije uništene su eksplozivima.

Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) ustanovio je i presudio da su ovi zločini bili zločin protiv čovječnosti za koje je Dario Kordić osuđen na 25 godina zatvora.

“U istom predmetu, potvrđen je zaključak Raspravnog vijeća da je Hrvatska ostvarivala sveukupnu kontrolu nad HVO-om u relevantnom razdoblju, da je rukovodila u planiranju, koordinaciji i organizaciji HVO-a i da je postojao međunarodni oružani sukob između Hrvatske i Bosne i Hercegovine”, navode u zajedničkoj izjavi predstavnici civilnog društva.

Smatraju kako aktuelno političko rukovodstvo u Hrvatskoj ne pokazuje iskrenost, poniznost i poštovanje prema žrtvama ovih zločina koji su počinjeni na teritoriju Bosne i Hercegovine.

“Umjesto toga, ratni zločini se sustavno relativiziraju, negiraju i umanjuju. To nije put koji je dobar za hrvatsko društvo. Ratni zločini u Ahmićima trajna su mrlja i sramota naše prošlosti. Ukazivanje i upozoravanje na ove i druge ratne zločine korak je naprijed u izgradnji održivog i trajnog mira, ne samo u Hrvatskoj, nego i u zemljama regije”, istakli su organizatori protesta.

Zahtjevaju javno izvinjenje od predsjednika Zorana Milanovića i predsjednika Vlade Andreja Plenkovića u ime Republike Hrvatske za zločine počinjene u Ahmićima.

“Regionalna suradnja, poštovanje i solidarnost mogu se graditi jedino ako prošlosti pristupamo iskreno i odgovorno. Državne dužnosnike na takvo ponašanje obvezuju i međunarodni standardi ljudskih prava te temeljne vrijednosti na kojima počiva Republika Hrvatska”, stoji u izjavi.

Danas će na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu sa početkom u 12 sati biti organizirano protestno stajanje u znak sjećanja na žrtve Ahmića.

Nakon toga danas u 18 sati u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića u Zagrebu bit će organiziran i okrugli stol pod nazivom “29 godina od ratnih zločina u Ahmićima”.