U Bosanskom Novom počelo istraživanje timova iz BiH, može li se zaustaviti Hrvatsku u odlaganju štetnog otpada?

0
37

U Bosanskom Novom počelo je istraživanje stručnih timova iz Bosne i Hercegovine, u vezi s odlaganjem radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori, čemu se godinama protivi bh. strana. Planirana su geološka, hidrološka te istraživanje nulte radioaktivnosti.

Eksperti se nadaju da će rezultati analize potvrditi da lokacija Čerkezovac, nedaleko od granice sa BiH, nije adekvatna i da može ugroziti zdravlje više od 250.000 ljudi koji žive u 13 općina u slivu rijeke Une.

Predsjedavajući Ekspertskog tima za Trgovsku goru Emir Dizdarević izjavio je za Faktor da će rezultati istraživanja biti završeni za minimalno 20 mjeseci, odnosno 2025. godine, kada je i planiran početak izgradnje Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada.

– Uzimaju se svi ulazni podaci, statistike, koliko vode pije koji stanovnik, koje se namirnice jedu, koje mlijeko pije i svi drugi podaci.

Kakve god da dobijemo rezultate, oni neće zaustaviti Hrvatsku u namjeri da izgradi odlagalište, ali ove rezultate moramo imati. Ako se hrvatski hidrogeološki i seizmološki podaci ne slože sa našim rezultatima, ići će se u arbitražu – kazao je Dizdarević.

Kako smo nedavno pisali, Fond za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva Nuklearne elektrane Krško iz Zagreba angažovao je britansku advokatsku firmu E&A Law Limited da za 415.000 eura (830.000 KM) vrši poslove pravnog savjetovanja u prekograničnom postupku procjene utjecaja na okolinu u slučaju odlaganja nukleranog otpada na Trgovskoj gori.

To govori o činjenici da Hrvatska evidentno da ima značajna očekivanja i da na pravni način želi završiti ono što je davno naumila.

Tokom 2025. godine planira se početak izgradnje Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada u bivšoj kasarni Čerkezovac na Trgovskoj gori u općini Dvor u blizini granice s Bosnom i Hercegovinom, prenijeli su vijest nedavnio hrvatski mediji.

Početak rada centra predviđen je za 2026., rečeno je u hrvatskom Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja. Premijer Hrvatske Andrej Plenković izjavio je nakon zajedničke sjednice Vlade Hrvatske i Vijeća ministara BiH ranije ove godine da je riječ “o bezopasnom otpadu”, iako se radi se o odlagalištu najopasnijeg otpada i uspostavi nuklearnog postrojenja u blizinu granice s našom zemljom.