Tijesan poraz “Proma“ na otvaranju sezone

0
111
U subotu, 7. oktobra, odigrana je utakmica prvog kola Prvenstva BiH za košarkaše između KK Promo Donji Vakuf i KK Leotar Trebinje u kojoj su gosti slavili rezultatom 86:87 (23:19; 16:24; 15:24; 32:20). Kao i u većini dosadašnjih utakmica ova dva rivala na kraju je odlučeno u zadnjim sekundama, mada su gosti mnogo ranije imali gotovo riješen meč. Promo je, zahvaljujući večeras svom najboljem igraču, kapitenu Dini Alkiću, bolje otvorio susret. No, gosti su do poluvremena uspjeli da dođu do svoje igre i na poluvrijeme odu sa četiri poena prednosti. Onda se desila, za Promo kobna, treća četvrtina u kojoj je Leotar pogodio šest trojki iz isto toliko pokušaja. Igrači Proma pokazali su u tih deset minuta da nemaju dovoljno iskustva da na pravi način brane iskusne igrače kakvi su Đurasović, Rikalo, Šakotić ili Glogovac. U zadnjem periodu nastavila se dominacija gostiju i na manje od četiri minute do kraja imaju prednost od 18 poena (64:82). Čini se da su tek tada neki od Momaka s Vrbasa počeli igrati onako kako su trebali od početka. Izgubljenu utakmicu doveli su serijom 15:0 u neizvjesnu završnicu. Na poen razlike i šest sekundi do kraja dosuđena je nesportska greška Neziriću, onda dva poena iz bacanja, pa još jedno nakon novog brzog faula. Sve što je Promo uspio do kraja je trojka Puntera za minimalan poraz. Kod gostiju, Vasilije Miković dao je 18 poena, Marko Rikalo 15, Božo Đurasović i Nemanja Milidragović po 12, a Dejan Šakotić 10 poena. Dino Alkić sa 23 poena i 10 skokova bio je najbolji u Promu, Kieffer Punter dao je 17, David Zool i Marcus Garret po 9, Nikola Petojević 8, Vasilije Kovačević 6, Eman Nezirić i Ibrahim Mulaomerović po 5 i Nikola Vasilevski 4 poena.
Iako to konačni rezultat možda ne govori, mora se čestitati gostima i kazati da su zasluženo slavili. Igrači Proma pokazali su da imaju kvalitet, ali i da većini njih nedostaje pravih ligaških utakmica, onakvih kakve se igraju u Ligi BiH. Sigurno je da će ekipa još rasti, kako sezona bude odmicala. Recept za što brži napredak je da igru iz zadnje četiri minute današnje utakmice probaju igrati, ako ne cijelu, onda bar većim dijelom utakmice. Ni to ne garantuje pobjedu protiv ekipa kakva je Leotar, ali je sigurno da će donijeti neke pobjede. U drugom kolu Promo gostuje novom prvoligašu, ekipi Spartak iz Prijedora, a u Donji Vakuf za dvije sedmice dolazi banjalučki Borac.
izvor: fb / KK Promo Donji Vakuf