Rukometaši Hrvatske i Španije danas igraju za historiju u finalu Evropskog prvenstva

0
45

Hrvatska nikada u svojoj historiji nije osvojila zlatnu medalju na Evropskom prvenstvu, a to je ujedno i jedina najsjajnija medalja koja nedostaje Hrvatima u njihovoj bogatoj kolekciji. Oni su do sada igrali dva finala, 2008. godine u Norveškoj i dvije godine kasnije u Austriji, no oba puta su izgubili i protiv Španije će iz trećeg pokušaja pokušati da se popnu na tron Evrope.

Posljednju zlatnu medalju Hrvati su osvojili 2004. godine kada su predvođeni Mirzom Džombom pobijedili Njemačku u finalu Olimpijskih igara rezultatom 26:24, a godinu i po dana ranije u Portugalu su postali rukometni prvaci svijeta.

S druge strane, reprezentacija Španije jedine zlatne medalje osvojila je na Svjetskom prvenstvu, 2005. godine u Tunisu i 2013. godine na svom terenu, a oni su čak četiri puta gubili u finalu Evropskog prvenstva i dva puta su osvajali treće mjesto. Samim tim, bilo koja od reprezentacija koja slavi u Štokholmu ispisat će historiju.

Kada je u pitanju međusobni duel ovih ekipa, na ovom prvenstvu duel Hrvatske i Španije završen je bez pobjednika, odnosno rezultatom 22:22, a prije toga su Hrvati slavili na Svjetskom prvenstvu 2019. godine. Posljednju pobjedu protiv Hrvata Španci su upisali u polufinalu Evropskog prvenstva 2016. godine kada su slavili rezultatom 33:29, nakon čega su u finalu poraženi od Njemačke.

Obje reprezentacije su na ovom Evropskom prvenstvu upisale sve pobjede, a jedini put kada nisu slavili bilo je u međusobnom duelu u posljednjem meču druge faze koji je završen bez pobjednika, a nakon kojeg su Španci grupnu fazu završili na prvom mjestu. Španci će nešto odmorniji dočekati finale s obzirom na to da je Hrvatska poslije dva produžetka i 80 minuta igre izborila plasman u finale, dok su Španci u regularnih 60 minuta bili bolji od Slovenije.

Lino Červar rekao je da će sigurno pronaći način na koji će njegovi igrači dati sve od sebe u finalu protiv Španaca, a priznao je također da se bojao poraza od Norveške jer ne zna na koji način bi motivisao svoje igrače.

“Možda ne znam kako možemo u nedjelju podnijeti finale, ali znam da ćemo pronaći način. Takav izljev emocija u polufinalu, to je strašno i nikada prije nisam doživio nešto takvo. Imati takvu mentalnu snagu, ma svaka čast. Iskreno, bojao sam se utakmice za bronzanu medalju, a moram reći da nikada nisam uspio motivisati onu Balićevu generaciju za te utakmice. Oni su željeli igrati samo finala. I zato sam sretan, ali i umoran. Čekamo nedjelju. Spremit ćemo se, a s ovakvim karakterom je sve moguće”, rekao je Červar.

Selektor Španije Jordi Ribera rekao je uoči meča protiv Hrvatske da je svjestan kako će hrvatski rukometaši igrati kao kod kuće te da će na tribinama biti veliki broj njihovih navijača.

“Jasno nam je da će Hrvatska igrati kao kod kuće i u to smo se uvjerili tokom cijelog turnira, a posebno u polufinalu protiv Norveške. Ipak, želimo uživati u toj utakmici i ostaviti srce na terenu, a onda šta bude. U svakom slučaju moramo biti jako zadovoljni cijelim nastupom na Evropskom prvenstvu, kao i u prethodnim godinama. Nekad stvari idu dobro, nekad i ne, ali se uvijek borimo do kraja i ostavimo sve što imamo na parketu. Tako će biti i u finalu protiv Hrvatske”, poručio je selektor Španije.

Duel između Hrvatske i Španije igra se s početkom u 16:30 sati, a tekstualni prijenos meča možete pratiti na portalu Klix.ba.