Roth: Gazu možemo uporediti sa Srebrenicom

0
8

Sve je više glasova u međunarodnim krugovima koji upozoravaju da Izrael čini ili da je već počinio ratne zločine na najvišoj razini otkako je počeo rat u Gazi oktobra prošle godine. Među onima koji upozoravaju na to je i donedavni šef Human Rights Watch, profesor na Princeton Univerzitetu i pravnik Kenneth Roth. U intervjuu za španski El Pais Roth upozorava da je ono što Izrael radi u Gazi uporedivo sa Srebrenicom ili Rohingya muslimanima u Mijanmaru.

“Međunarodni sud pravde je već izdao mišljenje da se genocid potencijalno dešava u Gazi. Također je u posljednjem mišljenju ove sedmice, suprotno prethodnom, u kojem je pozvao Izrael da otvori granice u dozvoli ulazak humanitarne pomoći, zaključio da i dalje nastavljaju opstruirati istu. Mislim da nema sumnje da se dešava potencijalni genocid”, kaže Roth.

Roth također upozorava da Izrael ima specifičan pogled na genocid i to kroz prizmu onog što se desilo u Holokaustu.

“Definicija genocida sastoji se od dva dijela. Jedna je činjenje određenih radnji, koje mogu uključivati ubijanje i stvaranje uslova opasnih po život. I taj dio je jasno ispunjen. Veličina masakra u Gazi uporediva je sa drugim situacijama u kojima je potvrđen genocid, kao što je Srebrenica u Bosni ili masakr Rohingya u Mjanmaru. Ono na šta će se [odluka] svesti je namjera. Imaju li izraelski lideri namjeru da potpuno ili djelimično unište neku rasnu, vjersku, nacionalnu ili etničku grupu? Postoje izjave [u kojima se kaže] da nema neumiješanih civila, te izjave Ministarstva odbrane [u kojima se tvrdi] da su ljudi pod opsadom u Gazi, ne samo Hamas, već i civili, ljudske životinje. S druge strane, drugi zvaničnici govore suprotno, da se pridržavaju međunarodnog humanitarnog prava. Kada se odlučuje koja je namjera dominantna, sklon je genocidu razmišljati u smislu konačnog rješenja, holokausta, gdje su nacisti pobili sve Jevreje koje su mogli. Ali to je samo jedan tip. Genocid može biti i namjera da se djelimično uništi grupa. A drugi način da se to shvati bio bi kao sredstvo za postizanje drugog cilja. Mislim da je također važno imati na umu da, iako se dosta naglaska stavlja na genocid, dijelom zato što je to vrhovni zločin, a dijelom zato što je to bio put do Međunarodnog suda pravde, to nije jedini zločin koji je stvari. Izrael čini masovne ratne zločine; čini zločine protiv čovječnosti. Oni su užasni i ne treba vjerovati da nisu bitni samo zato što možda ne predstavljaju genocid”, pojašnjava Roth.

Kada su u pitanju evakuacije Palestinaca s jednog dijela Pojasa Gaze na drugi i bombardiranje istog Roth poručuje kako i Izrael i Hamas u tom elementu čine zločine koji se mogu smatrati ratnim zločinima. Pogotovo ne prihvata izgovore koje daje izraelska strana o tome da pokušavaju smanjiti broj stradalih civila.

“Nijedna od ovih odbrana ne opravdava ono što Izrael radi. Činjenica da izdaje upozorenja zanemaruje da to čini na neljudski način. On govori cijelim regijama da se evakuišu, a ponekad i dalje bombarduje rute za evakuaciju i šalje ljude u područja gdje nema humanitarne pomoći ili je vrlo malo, pa se suočavaju sa glađu. Izrael smatra da je upozorenje opravdanje za bombardovanje svakoga ko ostane, ali ako ne slijedite upozorenje, to vas ne čini vojnom metom. Što se tiče živog štita, on stalno govori da Hamas koristi civile, što ponekad i čini, a to je ratni zločin. Ali to ga ne oslobađa od obaveze da ne napada vojni cilj ako je šteta za civile nesrazmjerna. Izrael je napao vojne ciljeve sredstvima koja su gotovo dizajnirana da nanose ogromnu štetu civilima, kao što je upotreba ogromnih bombi”, mišljenja je Roth.

Kada su u pitanju borbe koje se vode u Vijeću sigurnosti oko donošenja ili nedonošenja Rezolucija koje bi trebale biti obavezujuće Roth napominje kako je Bidenova administracija po tom pitanju cinična te da kada u jednom trenutnku kaže da te Rezolucija nije obavezujuća istovremeno da je priliku i Izraelu i Hamasu da nastave s činjenjem zločina, nastavkom borbi, ali i odbijanjem da na slobodu puste taoce koje drže od 7. oktobra prošle godine.