Roditeljstvo nema spol: U Sarajevu održan Festival za očeve

0
28

Na Vilsonovom šetalištu u Sarajevu održan je Festival za tate, kao dio kampanje za promociju rodno odgovornih porodičnih politika.

Festival za tate bio je namijenjen porodicama, tatama, mamama i djeci i uključio je različite aktivnosti koje su za cilj imale motivaciju očeva da aktivno budu uključeni u brigu o djeci, njihov odgoj, obrazovanje i razvoj, kao što su: prematanje/presvlačenje beba, utrka beba/puzijada, trka očeva u guranju kolica, kviz i mnoge druge. Mravko Travko i ekipa pripremili su i izvedbu za djecu, a kompanija Violeta nagradila je učesnike njihovim proizvodima.

Događaj je dio kampanje ‘’Roditeljstvo nema spol’’ koju provode Populacijski fond Ujedinjenih nacija (UNFPA) i Sarajevski otvoreni centar (SOC) kako bi promovirali angažirano očinstvo i pokrenuli diskusije o barijerama s kojima se očevi u Bosni i Hercegovini suočavaju u pristupu pravu na porodiljsko odsustvo koje im je garantirano zakonima na svim nivoima vlasti.

Istraživanje Sarajevskog otvorenog centra iz 2022. godine je pokazalo da skoro 60% očeva ne zna da ima pravo na porodiljsko odsustvo, a samo 2,6% njih je ovo pravo i koristilo. Oni koji jesu koristili porodiljsko odsustvo naišli su na određene nejasnoće i administrativne barijere koje su usporavale proces ostvarivanja ovog prava. Ovo može dodatno obeshrabriti očeve da koriste porodiljsko odsustvo, što u konačnici može intenzivirati neravnopravnu raspodjelu skrbi za članove porodice, odnosno sav teret brige će pasti na majke koje stoga moraju uložiti dodatne napore da uravnoteže porodični i profesionalni život.

‘’SOC paralelno radi na adresiranju pitanja porodiljskih naknada za majke i generalno jačanja pravnih i društvenih uslova za dostojanstveno majčinstvo, ali to nije jedini put osiguravanja kvalitetnog porodičnog i poslovnog života ženama. Nema istinske rodne ravnopravnosti dokle god i očevi ne budu imali adekvatnu priliku da učestvuju u brizi za djecu, a jedan od inicijalnih uslova za osiguravanje tih prilika jeste i jačanje svijest na nivou društva o očevoj ulozi u podizanju djeteta i pravednoj preraspodjeli poslova između partnera”, izjavila je Emina Bošnjak, izvršna direktorica SOC-a.

Upravo zbog visoke stope neinformisanosti o zakonskim mogućnostima i garantovanim pravima organizatori žele uticati na svijest javnosti da oba roditelja, u skladu s međusobnim dogovorima, mogu koristiti porodiljsko odsustvo što donosi mnoge benefite – od jačanja odnosa s partnerom_icom, stvaranja i jačanja odnosa s djetetom, do većih prihoda u domaćinstvu.

‘’Muškarci u BiH imaju ključnu ulogu u promoviranju rodne ravnopravnosti. Rodno osjetljive politike za zaštitu porodice su ključni alat u tome i one omogućavaju očinski dopust odmah po rođenju djeteta, roditeljski dopust, dopust osobe izjednačene roditelju koja se brine o djetetu i sprovođenju fleksibilnog radnog vremena. Osim toga, ove politike se smatraju ključnim za ublažavanje negativnih demografskih trendova u BiH i pomoći će zemlji da ojača svoju otpornost’’, rekao je John Kennedy Mosoti, predstavnik UNFPA u BiH.

U narednom periodu UNFPA i SOC će nastaviti prema nadležnim institucijama vlasti zagovarati fleksibilizaciju porodiljskog/roditeljskog odsustva kroz zakone o radu, socijalnoj zaštiti i rodno odgovorne porodične javne politike, kako bi se unaprijedila rodna ravnopravnost i zaštita prava povezanih s roditeljstvom, očinstvom i majčinstvom.

 

federalna.ba/AA