Protokol o prevenciji i postupanju u slučajevima prosječenja i drugih oblika eksploatacije djece

0
215

Danas je u zgradi Općine Donji Vakuf potpisan Protokol za prevenciju i postupanje u slučajevima prosječenja i drugih oblika eksploatacije djece u općini Donji Vakuf.  Protokol su potpisali načelnik Općine Donji Vakuf, Huso Sušić,  projektna koordinatorica World Vision BiH, Adisa Redžić, direktor JU Dom zdravlja Donji Vakuf, dr. Hamdija Mlinarević, komandir PS Donji Vakuf, Amel Avdić, v.d. direktor JU Centar za socijalni rad, Mehemed Vinčević, direktorica JU Dječiji vrtić Donji Vakuf, Hadžija Begović, direktor JU Treća OŠ Oborci, Mustafa Hodžić, direktorica JU Prva OŠ Donji Vakuf, Selvedina Fazlagić, direktor JU Četvrta OŠ Torlakovac, Seid Selimović, pedagog JU OŠ “Hasan Kjafija Pruščak”, Ahmed Kapetan i pedagogica JU Mješovita srednja škola Donji Vakuf, Ajsela Sultanović.

Projektna koordinatorica, Adisa Redžić istakla je zadovoljstvo dosadašnjim angažmanom  multisektorske grupe iz Donjeg Vakufa, te naglasila :

” Danas zvanično potpisujemo Protokol, a do kraja godine imat ćemo priliku da ponovo okupimo sve lokalne zajednice iz svih kantona u kojima smo djelovali  kako bismo i dalje radili na jačanju funkcionalnih veza kako na lokalnom, tako i na kantonalnom nivou. Sa današnjim potpisivanjem u općinama Donji Vakuf i Gornji Vakuf /Uskoplje   završavamo  proces jačanja referalnog mehanizma u procesu suzbijanja trgovine djecom u sedam općina SBK-a. Kroz ovaj projekat planirano je uključivanje ukupno 30 općina.”

U proteklih nekoliko mjeseci Udruženje “Zemlja djece u BiH” i World Vision BiH uz podršku Koordicionog tima za borbu protiv trgovine ljudima Srednjobosanskog kantona intezivno su radili sa predstavnicima općinske uprave, zdravstvenih i odgojno-obrazovnih ustanova, policije i Centra za socijalni rad u Donjem Vakufu na izradi lokalnog Protokola za prevenciju i postupanje u slučajevima prosjačenja i drugih oblika eksploatacije djece.

Protokol za prevenciju i postupanje u slučajevima prosjačenja i svih drugih oblika eksploatacije djece je razvijen u okviru projekta Jačanje lokalnih kapaciteta za borbu protiv trgovine ljudima u Bosni i Hercegovini koji se implementira od strane „World Vision“ u Bosni i Hercegovini, organizacije „Zemlja djece“ u Bosni i Hercegovini i romskog informativnog centra „Kali Sara“ Sarajevo, a podržan je od strane Vlade SAD-a.