Od uvođenja projekta CIPS u BiH je zatvoreno oko 400 fotografskih radnji

0
88

Od uvođenja projekta CIPS u BiH je zatvoreno oko 400 fotografskih radnji. Danas ih, u nepovoljnim uvjetima radi oko 120.

Fotografi koji još uvijek žive od ovoga zanata ističu kako je ovo zanat koji izumire. Kao razloge navode to što su u projektu CIPS ostali bez glavnog posla, fotografiranja za osobne dokumente, ali i zbog nelojalne konkurencije protiv koje država ništa ne poduzima. Formirali su Udruženje i najavili razgovore s Vijećem ministara BiH.

Kao i u drugim uslužnim oblastima i fotografi u BiH muku muče s radom na crno i nelojalnom konkurencijom. Nezadovoljni su zbog inertnosti nadležnih državnih organa. S ciljem unaprijeđenja stanja u ovoj oblasti u Travniku su formirali Udruženje kojem su do sada pristupile 42 fotografske radnje iz oba bh. entiteta, navodi FTV.

Opće je poznato da su sada fotografi i profesori, i nastavnici i policajci, raznorazne branše. Znači, Tko god ima iole kakav aparat ide snima svadbe, škole i tako dalje. Tako da smo mi došli u jedan položaj, borimo se za opstanak, Hajrudin Muminović, predsjednik Udruženja fotografa u BiH.

Ipak, najteže je ovu djelatnost uzdrmalo uvođenje projekta CIPS kada su fotografi ostali bez mogućnosti fotografiranja građana za osobne dokumente, a time i bez osnovnih prihoda.

Muminović kaže: Kada smo reagirali na taj CIPS nitko nas nije slušao. Odnosno država nije imala sluha za nas, tako da se zatvorilo oko 350 do 400 radnji.

Obzirom na to da je CIPS u nadležnosti državnih organa, fotografi su najavili i razgovore s Vijećem ministara BiH.

Šaban Bubalo, predsjednik Skupštine Udruženja fotografa u BiH kaže: Tražimo ravnopravnost. Znači da građanin ima pravo da bira gdje i pod kojim uvjetima i u kojem kvalitetu će trošiti svoj novac.

Prema podacima Udruženja danas u BiH na ivici rentabilnosti još radi oko 120 fotografskih radnji.

 

                                                                                                                     /izvor:prvi.tv/