Od deset studenata iz svijeta čak tri iz BiH će obavljati praksu u Volvu

0
59

Kompanija Volvo nedavno je izabrala deset međunarodnih studenata koji će obavljati specijalnu praksu u ovoj kompaniji. Izabrani su preko projekta Fondacije Budućnost u BiH koja se izborila da i bh. studenti budu uključeni u stažiranje.

Svake godine Volvo regrutuje studente izvan EU za stražiranje u ovoj kompaniji, a oni najuspješniji na kraju budu i zaposlenici ove kompanije.

Sreću da među 10 izabranih studenata iz Indije, Venecuele, Kazahstana, Konga, Bocvane i BiH, su i čak tri bh. studenta i to: Enisa Lišnjic sa Mašinskog fakulteta Univerziteta u Zenici, Amer Pašanbegović sa Odsjeka softverskog inžinjerestva Univerziteta u Zenici te Altijana Mujić sa Fakulteta informacionih tehnologija Univerziteta “Džemal Bijedić” u Mostaru.

U razgovoru za Klix.ba studentica četvrte godine Odsjeka inženjerskog dizajn proizvoda na Mašinskom fakultetu Univerziteta u Zenici Enisa Lišnjić kaže da joj je ovo prvo radno iskustvo u struci te da joj je nevjerovatno drago što će to biti upravo u velikoj kompaniji kao što je Volvo.

“Jako cijenim formalno obrazovanje, ali smatram da obrazovanje nije potpuno ukoliko se ne aktiviramo i na drugim poljima. U tome mi je mnogo pomogla Fondacija Budućnosti u Bosni i Hercegovini, jer sam zahvaljujući Fondaciji imala mnoge mogućnosti za učenje i razvoj kroz mentorstvo, edukativne događaje, posjete kompanijama, putovanja, a sada evo i Volvo praksu. Stoga vjerujem da će mi ova praksa biti velika odskočna daska za moje razvoj mojih znanja i vještina. Raduje me činjenica što ću moći učiti od najkvalitetnijih svjetskih inženjera, ali i što ću imati priliku upoznati ljude iz različitih sredina i kultura”, kazala je Lišnjić.

Još jedan student sa Univerziteta u Zenici koji će pohađati ovu praksu je i Amer Pašanbegović koji je kazao da je proces regrutovanja bio u rukama Volva gdje su bili u konkurenciji sa studentima iz svijeta.

“Proces konkurisanja je bio lagan zahvaljujući Fondaciji, aktivnostima kroz koje smo se upoznali i usavršili pisanje CV-a i sam intervju. Ovo je velika prilika da skupimo što više znanja kroz primjenu vlastitih vještina u praksi, upoznavanje novih ljudi te radom u drugoj kulturi”, kazao je Pašanbegović koji je inače na završnoj godini Odsjeka za softversko inženjerstvo na Politehničkom fakultetu UNZE.

Istakao je da ne razmišlja toliko o tome što će se desiti nakon prakse te da se nada da će uspjeti iskoristiti iskustvo i znanje s kojim će se vratiti u Zenicu i izgraditi život bez izlaska iz granica BiH.

Studenti iz BiH su samo djelić onoga što Fondacija Budućnost u BiH radi na pružanju mogućnosti bh. studentima u njihovom razvoju i razvijanju tehničkih i liderskih sposobnosti.

 

 

(Klix)