Napadi na džamije, svećenike i židovske kuće u BiH: State Department objavio izvještaj

0
99

 

Kako je navedeno u izvještaju, vjerske grupe na područjima BiH u kojima su manjina izvijestile su o kontinuiranoj diskriminaciji vlade u vezi s uskraćivanjem dozvola za izgradnju ili popravak vjerskih objekata te u obrazovanju, zapošljavanju i pružanju socijalnih usluga.

Ministarstvo za ljudska prava BiH, ističe se, donijelo je nove propise koji omogućavaju direktno prijavljivanje zlostavljanja vjerskih sloboda te je zaduženo da sarađuje s nadležnim vlastima na ispravljanju ovih anomalija.

Također, navodi se da Predsjedništvo ponovo nije odobrilo sporazum kojim će radnicima islamske vjeroispovijesti osigurati vjerski smještaj. U izvještaju koji je pokrivao 2018. godinu Islamska zajednica je navela da je jedna škola prijetila kažnjavanjem učenika islamske vjeroispovijesti ako ne nadoknade časove propuštene tokom vjerskog praznika. Isti izvještaj navodi da su u Oružanim snagama vojnicima islamske vjeroispovijesti posluživali svinjetinu tokom dvomjesečnog perioda”, kaže se u izvještaju.

Dalje se navodi da je Međureligijsko vijeće (IRC), nevladina organizacija (NVO), koja se sastoji od predstavnika četiri glavne vjerske zajednice u zemlji, ponovo izvijestilo da su se vlasti neprihvatljivo sporo kretale u istrazi i procesuiranju vjerski motiviranih zločina.

“Tadašnji predsjednik Skupštine Kantona Sarajevo Dino Konaković rekao je u jednom intervjuu da mu ne smeta što lokalna osnovna škola i dalje nosi naziv ustaškog antisemite iz Drugog svjetskog rata koji je slavio Hitlera”, kaže se u izvještaju.

IRC je zabilježio 10 prijavljenih djela vandalizma na vjerskim mjestima i jedan slučaj verbalnog zlostavljanja pravoslavnog svećenika tokom godine i rekao je da je stvarni broj incidenata vjerovatno mnogo veći.

Organizacija za evropsku sigurnost i saradnju (OSCE) izvijestila je da je u 2018. godini zaprimila izvješća o 17 slučajeva incidenata protiv muslimana, 10 protiv kršćana i dva protiv Židova.

“Antiislamski incidenti uključivali su pucnjavu na džamiju, krađu i vandalizam nad džamijama u koje su postavljani dijelovi tijela svinje, slomljeni prozori ili grafiti. U dva antisemitska incidenta vandali su na židovskim kućama iscrtali grafite, uključujući i svastike”, navodi se.

Predstavnici Američke ambasade ukazivali su vlastima da trebaju promovirati poštivanje vjerske raznolikosti i provoditi jednak tretman prema vjerskim manjinama.

Ukazano je i na presudu Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu prema kojoj vlasti RS-a moraju ukloniti pravoslavnu crkvu ilegalno izgrađenu na imanju Fate Orlović u Konjević Polju.

Klix