Najveći proizvođač ulja u BiH diže cijene, i to već od sljedeće sedmice… Litar će koštati skoro 5 KM!?

0
697

Do ovoga je došlo zbog nedostatka domaće sirovine što je osnovna prepreka u kriznim situacijama. Mi se ne možemo osloniti na sjeme uljarica iz BiH, sirovinu moramo da uvozimo, odnosno da kupujemo na inostranim tržištima – ističu iz kompanije Bimal

Cijene osnovnih životnih namirnica nezaustavljivo rastu. Građani sa sve tanjim novčanicima su najčešće u potrazi za najnižim cijena namirnica, pa se tako kupovina često svodi na upoređivanje cijena od prodavnice do prodavnice i traženje akcija.

Iz mjeseca u mjesec drastično rastu i cijene ulja. Kako Raport nezvanično saznaje, jedini, a samim tim najveći bh. proizvođač ulja, kompanija Bimal, planira od iduće sedmice povaćenje nabavne cijene ulja i to po 4.05 KM. Ako se na ovu cijenu doda trenutna stopa PDV-a te marža maloprodajnika, to bi značilo da bi građani u prodavnicama litar ulja mogli plaćati i do vrtoglavih 5.00 KM.

Da je povećana nabavna cijena ulja potvrđeno je za Raport i iz kompanije Bimal.

“Kompanija BIMAL je napravila nivelaciju cijena u skladu sa svjetskim tržištem i aktuelnim mogućnostima za nabavku suncokretovog sjemena.

Do ovoga je došlo zbog nedostatka domaće sirovine što je osnovna prepreka u kriznim situacijama. Mi se ne možemo osloniti na sjeme uljarica iz BiH, sirovinu moramo da uvozimo, odnosno da kupujemo na inostranim tržištima. One zemlje koje imaju svoju sirovinu su u prednosti jer se turbulencije na svjetskom tržištu manje, odnosno sporije se odraze na domaći proizvod u polici”, istaknuli su za Raport iz ove kompanije.

Kako su pojasnili, sukob Rusije i Ukrajine je izazvao nivelaciju cijena jestivog ulja jer trenutna situacija onemogućava da dođu do povoljnih uslova nabavke sirovine.

“Ove dvije zemlje su jedne od najvećih proizvođača i izvoznika suncokreta i suncokretovog ulja, i aktuelni sukob generalno vrši veliki pritisak na industriju jestivog ulja. Tržište Bosne i Hercegovine je trenutno dobro snabdjeveno, a BIMAL kao i ranije prioritet daje domaćem tržištu”, kazali su za Raport iz Bimala.