Mala Usora primjer je većima u BiH, utrostručili broj zaposlenih

0
50

Na prostoru ove općine ekonomska se aktivnost odvija i kroz dokazani model poslovnih zona koji je nastao kao želja općinske administracije za olakšavanjem pokretanja biznisa.

Imati otvoren odnos prema investitorima, maksimalno olakšavajući procedure za registraciju i pokretanje biznisa te istodobno pružajući korisne i pravodobne informacije o pogodnostima, ali i potporama s viših razina vlasti recept je za snažnije ulaganje u jedinice lokalne samouprave. Na području BiH nekoliko je općina koje se mogu pohvaliti dobrim rezultatima, a ono što je zanimljivo jest i činjenica da prostor, kao i broj stanovnika, nisu presudan čimbenik za odabir investitora. Dapače, neki od najboljih primjera ulaganja prisutni su u geografski i demografski manjim općinama. Jedna od njih je i Usora u Zeničko-dobojskoj županiji, a koja se, kako piše BHRT, može pohvaliti učinkovitom pomoći investitorima, a poglavito u kontekstu brže registracije poduzeća ili obrta.

 

Pomoć na terenu

Zvonimir Anđelić, načelnik općine Usora, u razgovoru za Večernji list objasnio je kako je zapravo cijela općinska administracija na usluzi svima onima koji bi na prostoru ove općine pokrenuli biznis, a pritom se spektar pomoći kreće od prikupljanja potrebne dokumentacije za obrt, preko praćenja natječaja za potpore koje dolaze s viših razina vlasti, pa do općinskih poticaja, poput onih za start up-ove.

Anđelić ističe kako su zaposleni u općinskoj administraciji maksimalno angažirani u kontekstu pomoći obrtnicima te im izlaze ususret, a između ostaloga tako da ih pravodobno informiraju i savjetuju kada je riječ o poticajnim mjerama koje dolaze s viših razina vlasti. To je rezultiralo i značajnim povećanjem broja obrta na prostoru ove općine, između ostaloga, i onih poljoprivrednih, a o rezultatima rada Uprave dovoljno govori i podatak kako je u zadnjih šest godina broj zaposlenih, potvrdio je Anđelić, narastao sa 760 na 2060.

Na prostoru ove općine ekonomska se aktivnost odvija i kroz dokazani model poslovnih zona koji je nastao kao želja općinske administracije za olakšavanjem pokretanja biznisa. Iz Usore ističu kako je svrha uspostave i opremanja poduzetničkih zona poticanje razvoja poduzetništva kako bi se poduzetnicima omogućio povoljniji i jeftiniji način gradnje poslovnog prostora, odnosno doprinos stvaranju poduzetničkog okruženja, tako da općina Usora u okviru svojih nadležnosti poticajnim mjerama stvara preduvjete za ulaganje i razvoj. Inače, prilikom izrade prostornog plana općine Usora posebna je pozornost posvećena upravo potrebama gospodarstvenika i investitora te je postavljena jasna vizija gospodarskog razvitka općine Usora uspostavom i opremanjem poduzetničkih zona.

Ističu kako općinski upravni organi stoje na raspolaganju svima u vidu pružanja stručne pomoći pri rješavanju administrativnih zapreka i imovinsko-pravnih odnosa te svih drugih barijera koje otežavaju poslovanje gospodarstvenika danas.

Svojim trudom i zalaganjem nastoje biti pozitivan primjer sredine u kojoj se pravodobno rješavaju problemi s kojima se investitori susreću u Bosni i Hercegovini. Primjeri iz Usore mogu se pronaći i u nekim drugim općinama, a sve one rade na stvaranju povoljnijih uvjeta za realizaciju poslovnih ideja.

 

Stimuliranje

Investicijski potencijali u Bosni i Hercegovine, pokazuju primjeri u praksi, najbolje se ostvaruju na najnižim razinama vlasti – u lokalnim samoupravama i to procesima izgradnje sve većeg broja poslovnih zona koje krase brojne općine od Save do Jadranskog mora. Iste generiraju visoki profit, zapošljavaju veliki broj stanovnika općine na čijem se prostoru nalaze, fleksibilno se postavljaju prema izazovima i zahtjevima tržišta, dok s druge strane same općine na ovaj način stimuliraju poduzetničke vještine te olakšavaju poslovanje poduzetnicima kroz povoljne najamnine zemljišta.

 

dnevnik.ba