Košarkaši Proma pokazali dobru partiju i na kraju porazili KK Borac Banja Luka

0
156

U subotu, 31. oktobra, u Donjem Vakufu je odigrana utakmica petog kola Prvenstva BiH za košarkaše između KK “Promo” Donji Vakuf i KK “Borac” Banja Luka. U veoma borbenom meču na kraju je slavio “Promo” rezultatom 80:70 (21:17; 14:19; 17:18; 28:16). Iako krajnjih deset poena razlike izgleda uvjerljivo, tokom cijelog meča vodila se izjednačena borba. Prvu osjetnu prednost napravio je “Promo” u drugoj četvrtini, kada je bilo 29:19. No, gosti prave veliku seriju 11:0 i potpuno preokreću rezultat. Na početku drugog poluvremena domaći igrača teško odgovaraju na presing “Borca” po cijelom terenu. Ipak, gosti ne uspijevaju da slabu realizaciju kazne i rezultatski se odlijepe. Dodatni problem treneru Niniću predstavljala je i povreda Mitchella u drugoj četvrtini, čime je ostao bez jednog od najvažnijih igrača. Ipak, Kostić s dvije vezane trojke krajem treće četvrtine vraća meč u neizvjesnu završnicu. Posljednjih deset minuta obilježila je nervozna igra na obje strane, s mnogo grešaka i veoma agresivnom odabranom. Negdje do pet minuta prije kraja ekipe se smjenjuju u minimalnim vodstvu. Tada, kapiten Mustafica preuzima odgovornost i donosi svojoj ekipi osjetniju prednost. No, Mustafica mora napustiti teren zbog pete lične greške u 38. minuti, a vrlo brzo nakon njega tehničku, ujedno i isključujuću grešku zbog flopinga dobija večeras odlični Željko Klještan. Momci koji su ostali na terenu daju zadnji atom snage, igraju odličnu odbranu pri kojoj gosti poentiraju isključivo sa linije penala. U napadu, u nedostatku Mitchella i Mustafice, odgovornost preuzima CJ Wilson i svojim poenima donosi novu pobjedu “Momcima s Vrbasa”. Najefikasniji u redovima “Borca” bio je Nikola Tankosić sa 17 poena, Aljoša Janković dao je 11, Peđa Lončar 10, a Božo Đumić i Nemanja Nikolić po 9 poena. Za “Promo” CJ Wilson dao je 20 poena, Željko Klještan 14, Nedim Mustafica 12, Miloš Kostić 10, Berin Gudić 9, Ibrahim Mulaomerović 7, Mickey Mitchell 6, Antonio Wade 5 i Admir Džihan 2 poena.
Uz sve probleme s povredom Mitchella i ličnim greškama, bila je ovo velika pobjeda “Momaka s Vrbasa” protiv odlične ekipe iz Banja Luke. Ekipa je pokazala karakter, a neki igrači, koji u prva četiri kola nisu bili u prvom planu, pokazali su da su spremni pogoditi ključne šuteve. Iako je “Promo arena” i ovaj put, nažalost, bila prazna, momci su se borili kao da znaju da ih kraj malih ekrana svih vrsta prati armija navijača, njihov “Žuti tornado”. Hvala svima koji su odmah poslije utakmice uputili čestitke. Ponosni smo da imamo navijače koji znaju koliko je ova utakmica bila teška i koliko je izvojevana pobjeda važna za sve nas. U utorak gostujemo neporaženoj ekipi “Sparsa” u Sarajevu. Vjerovatno smo i u toj utakmici bez Mitchella, ali će momci sigurno dati sve od sebe da odigraju još jednu dobru partiju. Nakon toga slijedi pauza zbog utakmica reprezentacije.
Nakon nekompletiranog petog kola, “Promo” je na omjeru 3 pobjede i dva poraza, te se nalazi na trećem mjestu.