Korona jenjava, ali opasnost nije prošla: Virusi nas stalno vrebaju

0
73

Iako je epidemiološka situacija s Covid-19 veoma zadovoljavajuća u Bosni i Hercegovini, oprez se mora zadržati, a dolaze i nove opasnosti

Aktuelna epidemiološka situacija u pandemiji koronavirusa u Bosni i Hercegovini je veoma zadovoljavajuća, navode medicinski stručnjaci, ali dodaju da doza opreza kod građana i dalje treba postojati, što se posebno odnosi na zdravstvene ustanove. Osim koronavirusa, svjedoci smo i da pojava brojnih drugih virusa, ma koliko se činilo da su daleko od nas, fluktuacijom ljudi u zemlju i van nje, ne ostavlja prostor za opuštanje.

 

KRIZNI PLANOVI

Po svemu sudeći, zdravstvene ustanove prema nedavnim naredbama Vlade Federacije BiH moraju revidirati krizne planove u narednim mjesecima.

– Naredbom Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva, koju je usvojila Vlada Federacije BiH na sjednici održanoj 12. maja 2022, naloženo je svim zdravstvenim ustanovama na području Federacije BiH da nastave s kontinuiranim provođenjem i primjenom kantonalnog kriznog plana pripravnosti i odgovora na pojavu Covid-19, a posebno mjera koje se odnose na hospitalizaciju osoba i drugih mjera prema izvorima zaraze, u skladu s revidiranim dokumentom “Upravljanje slučajem Covid-19 i osiguranje kontinuiteta zdravstvenih službi – prenos u zajednici”, kazali su za Oslobođenje iz Federalnog ministarstva zdravstva, navodeći da se za provođenje i primjenu ovih mjera zadužuju kantonalni zavodi za javno zdravstvo.

Dok je u zdravstvenim ustanovama nošenje maski obavezno, u domovima zdravlja mjere se provode u tom smislu, dok su u kliničkim centrima poput Kliničkog centra Sarajevo i dalje uz obavezno nošenje zaštitnih maski i brojne druge mjere pripravnosti i odgovora na pandemiju Covid-19 na snazi. Na upite koje smo poslali Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu o mjerama pripravnosti koje poduzimaju i odgovoru na pojavu koronavirusa, prema promjeni epidemiološke situacije na području kantona ili lokalne zajednice, a u skladu s naredbama Vlade FBiH, kratko su nam iz pres-službe odgovorili da “KCUS uvijek radi u skladu sa propisima”.

I portparol JU Dom zdravlja KS-a Arman Šarkić podsjeća da naredba obaveznog nošenje maski unutar zdravstvenih ustanova nije nikada ni ukinuta, u drugim prostorijama da, tržnim centrima i ostalim privrednim subjektima, a pomenuta naredba o nošenju zaštitnih maski u zdravstvenim ustanovama, kao što je Dom zdravlja KS-a, još je na snazi.

– Postupamo i u skladu sa preporukama Vlade KS-a i Kriznog štaba Ministarstva zdravstva KS-a, što znači da smo ostavili febrilne sobe koje su posebno odvojene u svim domovima zdravlja. U njima se pregledaju pacijenti koji su suspektni na Covid-19 i imaju temperaturu. Isto tako vršimo antigensko testiranje u domovima zdravlja. Više nema klasičnih trijažnih punktova koje smo imali ranije, kaže za Oslobođenje Šarkić naglašavajući da su febrilne sobe kao preventiva, dok se antigenska testiranja i dalje rade u drive in punktu na Mostu Suada i Olga.

 

STABILNO STANJE

Opšta epidemiološka situacija u Kantonu Sarajevo je zadovoljavajuća. Prosjek u sedam dana je 12 novooboljelih, što je veoma mali broj, dok je u cijelom kantonu aktivno 278 slučajeva oboljelih od infekcije Covid-19.

– Ono što teren govori, što brojke govore, jeste da imamo duže vrijeme zadovoljavajuće stanje u KS-u. Nema nikakvog razloga za paniku. Struka će i dalje pratiti stanje i ukoliko bude potrebe, a nadamo se da neće doći do rasta brojeva, mi kao Dom zdravlja vrlo lako možemo vratiti Covid sistem za 24 sata, kaže Šarkić te upozorava da će s jeseni brojke novooboljelih sigurno biti veće ne samo zbog Covid-19 nego i ostalih respiratornih infekcija.

Moraćemo se naviknuti da živimo sa ovim, a moramo brinuti i o mentalnom zdravlju građana.

 

oslobodenje.ba