Korisnici javnih kuhinja i djeca i akademski obrazovani ljudi

0
71
MOSTAR, 30. siječnja (FENA) –U vrijeme pandemije koronavirusa došlo je do ekspanzije broja korisnika javnih kuhinja kako u gradu na Neretvi tako i u BiH, a dobi su od 7 do 77 godina i obuhvaćaju i akademski obrazovane građane. (Foto FENA/Emanuel Soca)

U vrijeme pandemije koronavirusa došlo je do ekspanzije broja korisnika javnih kuhinja kako u gradu na Neretvi tako i u BiH, a dobi su od 7 do 77 godina i obuhvaćaju i akademski obrazovane građane.

Tajnik Crvenog križa Grada Mostara Alen Kajtaz kaže kako su potrebe za hranom građana mnogo veće nego su to stvarne mogućnosti javnih kuhinja Crvenoga križa u Mostaru.

“Trenutno se skrbimo za 393 korisnika javnih kuhinja na području Mostara s tim što imamo četrdeset njih kojima dodjeljujemo prehrambene artikle u paketima”,  kazao je u razgovoru za Fenu Alen Kajtaz.

On napominje kako je povećan broj ljudi koji su ranije dobivali prehrambene pakete svakih pola godine i da su sada njihove potrebe za njima svaki mjesec.

 

Nema pravila kada je riječ o starosnoj dobi korisnika

Kajtaz kaže kako više nema pravila kada je riječ ni o starosnoj dobi korisnika javnih kuhinja.

“Više ne postoje pravila koja je to populacija. Ako smo ranije imali starije osobe s više djece ili djecom ometenom u razviju, danas imamo i akademsko obrazovanih ljudi, odnosno svih starosnih dobi, od 7 do 77 godina”, kaže Kajtaz.

Hvaliti se, veli on, time da kuhinja radi više nego što je bilo ranijih godina je nezahvalno reći ali “gdje prestaje logika tu počinje BiH”.

 

U stanju socijalne potrebe 10 posto stanovištva BiH

Smatra kako problem siromaštva u BiH nije aktualan samo zadnje dvije godine epidemije, nego on traje odavno.

“Mislim da je u stanju socijalne potrebe oko 10 posto građana BiH i da je to veliki broj, a koji nažalost ne može da ostvari pomoć ni preko humanitarnih organizacija niti preko državnog sustava”,  mišljenja je tajnik Crvenog križa Mostar.