Hiljade ukrajinske djece prošlo je kroz ruske logore za ‘preodgoj’

0
47

Najmanje 6000 djece iz Ukrajine pohađalo je ruske kampove za “preodgoj” u protekloj godini, a nekoliko stotina držano je tamo sedmicama ili mjesecima nakon planiranog datuma povratka, navodi se u novom izvještaju objavljenom u SAD-u.

Rusija je također nepotrebno ubrzala usvajanje i udomljavanje djece iz Ukrajine, što bi moglo predstavljati ratni zločin, pokazao je izvještaj Yale Humanitarian Research Lab. Izvještaj je finansirao američki State Department.

Od početka rata prije gotovo godinu dana, djeca čak i u dobi od četiri mjeseca odvedena su u 43 logora širom Rusije, uključujući Krim i Sibir koje je Moskva anektirala, radi “proruskog patriotskog i vojnog obrazovanja”, navodi se u izvještaju. U najmanje dva kampa datum povratka djece kasnio je sedmicama, dok je u druga dva kampa povratak neke djece odgođen na neodređeno vrijeme.

Ruske su vlasti nastojale djeci pružiti promoskovsko stajalište kroz školske programe, kao i kroz izlete na domoljubna mjesta i govore veterana, pokazuje izvještaj.

Djecu su također obučavali rukovati vatrenim oružjem, iako je Nathaniel Raymond, istraživač s Yalea koji je nadgledao izvještaj, rekao da nema dokaza da su ih vraćali u borbu. “Sve više dokaza o ruskim postupcima razotkriva ciljeve Kremlja da negira i potisne ukrajinski identitet, historiju i kulturu”, stoji u saopćenju američkog State Departmenta. “Razorni učinci Putinova rata na ukrajinsku djecu osjećat će se generacijama.”

Glasnogovornik američkog State Departmenta Ned Price rekao je novinarima da izvještaj “detaljira sistemske napore Rusije na razini cijele vlade da trajno preseli hiljade ukrajinske djece u područja pod kontrolom ruske vlade putem mreže od 43 kampa i drugih objekata.

“U mnogim slučajevima, Rusija je navodno privremeno evakuirala djecu iz Ukrajine pod krinkom besplatnog ljetnog kampa, samo da bi kasnije odbila vratiti djecu i prekinula svaki kontakt s njihovim porodicama.”

U izvještaj se poziva da se neutralnom tijelu odobri pristup kampovima i da Rusija odmah zaustavi usvajanja ukrajinske djece. U izvještaju se navodi da su Putinovi saradnici bili blisko uključeni u operaciju, posebno Maria Lvova-Belova, predsjednička povjerenica za prava djece. Citirali su njene riječi da su ruske porodice usvojile 350 djece i da ih više od 1000 čeka na usvojanje.

Ruska ambasada u Washingtonu odgovorila je na nalaze izvještaja na Telegramu, rekavši: “Rusija je prihvatila djecu koja su bila prisiljena pobjeći sa svojim porodicama od granatiranja” i “Činimo sve da maloljetne osobe zadržimo u porodicama, a u slučajevima odsutnosti ili smrću roditelja i srodnika – prenijeti siročad pod skrbništvo.” U izvještaju se navodi da su neki roditelji bili pod pritiskom da daju pristanak da pošalju svoju djecu, ponekad u nadi da će se vratiti. Drugi se, navodi se u izvještaju, “šalju uz pristanak roditelja na dogovoreno trajanje od nekoliko dana ili sedmica i vraćaju roditeljima prema izvornom rasporedu”.

Izvještaj – koji je sastavljeno uz pomoć satelitskih snimaka i javnih računa – kaže da je broj djece poslane u logore “vjerovatno znatno veći” od potvrđenih 6000.

Istraživači su razgovarali s roditeljima djece koja su bila u kampovima ili su bila tamo držana, kao i s djecom koja su bila u logorima. “Nakon poziva direktora logora, jednoj majci je navodno rečeno da se djeca ne mogu vratiti jer je ‘tamo rat’. Malo je informacija o objašnjenjima koja se djeci daju u vezi s tim zašto ih se ne vraća kući. Službenik u kampu Medvezhonok rekao je dječaku iz Ukrajine da je njegov povratak uvjetovan: djeca će biti vraćena samo ako Rusija ponovno zauzme grad Izium, navodi se u izvještaju. Drugom dječaku rečeno je da se neće vratiti kući zbog svojih “proukrajinskih stavova”, navodi se u izvještaju.

Nekim roditeljima rečeno je da će njihova djeca biti puštena samo ako fizički dođu po njih. Rođaci ili osobe koje su imale punomoć nisu smjele doći po djecu. Putovanje iz Ukrajine u Rusiju teško je i skupo, a muškarcima u dobi od 18 do 60 godina zabranjeno je napuštati zemlju, što zapravo znači da ih mogu uzeti samo majke djece.

“Značajan dio tih porodica ima mala primanja i nisu si mogli priuštiti putovanje. Neke su porodice bile prisiljene prodati svoje stvari i putovati kroz četiri zemlje kako bi se ponovno ujedinile sa svojim djetetom”, stoji u izvještaju.

Jedan od kampova nalazi se u oblasti Magadan, otprilike 6.230 km od Ukrajine. To ga stavlja “otprilike tri puta bliže Sjedinjenim Državama nego što je granici Ukrajine”, stoji u izvještaju.

Raymond je rekao da je Rusija “jasno prekršila” Četvrtu ženevsku konvenciju o postupanju s civilima tokom rata i nazvao izvještaj “gigantskim Amberovim upozorenjem” – misleći na američke javne obavijesti o otmicama djece.

Ruska aktivnost “u nekim slučajevima može predstavljati ratni zločin i zločin protiv čovječnosti”, rekao je novinarima. Ukrajinska vlada je nedavno tvrdila da je više od 14.700 djece deportirano u Rusiju, gdje su neka bila seksualno iskorištavana.

federalna.ba/The Guardian