Evropa dočekuje ukrajinske izbjeglice, Bosna i Hercegovina još nema jedinstven stav

0
51

Izvor: BHRT/Larisa Omerčić (J.K.)

Do sada je unutar Ukrajine raseljeno 100 hiljada ljudi, a zemlju je napustilo više od 870 hiljada. Dok izbjeglice iz Ukrajine spas pronalaze u susjednim zemljama, provjerili smo kako u Bosni i Hercegovini nadležni posmatraju novu izbjegličku krizu.

Danima već stižu slike sa granice Ukrajine, gdje hiljade izbjeglica pokušavaju pronaći spas u susjednim zemljama. Na prvoj liniji su Poljska, Slovačka, Mađarska, Rumunija, Moldavija. UNHCR upozorava da bi ovo mogla postati najveća izbjeglička kriza stoljeća.

“Oko 100 hiljada ljudi je raseljeno unutar Ukrajine, dok je, prema informacijama od danas, negdje oko 870.000 prešlo međunarodne granice, uglavnom susjednih zemalja. Od tog broja najviše je primila Poljska, skoro 50 posto izbjeglica, dok je značajan broj izbjeglica otišao i u Mađarsku, Moldaviju, Rumuniju i druge evropske zemlje” kaže Vanes Pilav iz UNHCR BiH.

Evropa je otvorila širom vrata izbjeglicama iz Ukrajine. Iz Ministarstva unutrašnjih poslova Slovačke, pri kojem je i Ured za migracije, kažu nam da nastoje pružiti svu pomoć Ukrajincima.

“U ovom trenutku, moje kolege iz granične policije rade na tri granična prijelaza. Rade dobar posao, mnogo je auta, oko 6 do 7 tisuća na svakom prijelazu. Na istočnom dijelu Slovačke također su gužve na granicama, postoje i pjesački i prijelaz za automobile. Dugi su redovi. Dnevno preko granice pređe mnogo ljudi, oko 4.600 je prešlo granicu između 8 uvečer do 6 ujutro”, navodi Jan Orlovski iz Ureda za migracije Slovačke.

Ministarstvo sigurnosti BiH je saopštilo da do sada nije bilo zabilježenih ulazaka u Bosnu i Hercegovinu, niti zahtjeva za međunarodnu pomoć od strane državljana Ukrajine. Evo kako nadležni u Bosni i Hercegovini posmatraju ovu izbjegličku krizu.

“Kolateralna šteta za Ukrajinu, a kolateralna dobit za zapadnu Evropu biće, zato što će dobiti značajan dio jeftine radne snage i sva suština je u tome. Oni nemaju ovdje šta da traže, možda kao neku prolaznu tačku. Ja sam za to da se pomogne. Mi ćemo u Republici Srpskoj organizovati skupljanje humanitarne pomoći, poslaćemo Ukrajini”, kaže je član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik.

“U Lipi, u Delijašu, tu kod Sarajeva, relativno velike kapacitete od pet, šest hiljada ljudi. To je za prijem prvog vala, ako bi to došlo do nas”, objašnjava premijer Federacije BiH Fadil Novalić.

Jedinstvenog stava o prihvatanju izbjeglica još nema, barem onog koji se čeka zvanično od Vijeća ministara BiH, iz čijeg ureda su nam danas rekli da kada budu razmatrali ovo pitanje, javnost će biti blagovremeno obaviještena. U međuvremenu oglasilo se Ministarstvo sigurnosti BiH. Saopštili su da kontinuirano prate izbjegličku situaciju u Ukrajini, a ukoliko bude potrebno pružiti pomoć Ukrajincima, na raspolaganju su smještajni kapaciteti u Delijašu kod Trnova, te izbjegličko – prihvatni centar Salakovac.