Bez turista iz inostranstva: Brojni Travničani uzimaju predah uz Plavu vodu i Lutvinu kahvu

0
142

Jedna od najpoznatijih turističkih atrakcija Travnika svakako je Plava voda. Nalazi se u naselju Šumeće, u kojem izvire Plava voda, koja se uz potok Hendek ulijeva u rijeku Lašvu.

image

Lutvina kafana mnogima je omiljeno mjesto za odmor / Muhamed Tunović/Oslobođenje

U ljetnim mjesecima ovdje na kratki predah i uživanje u bistroj vodi, velikim ribnjacima, pratećem zelenilu, ili odmor uz piće i kafu ili nadaleko poznate ćevape navrate mnogi putnici. Stanovnicima vezirskog grada svakako je to jedno od omiljenih mjesta.
Zbog pandemije koronavirusa, ovog ljeta izostali su turisti iz inostranstva. Uglavnom dolaze domaći – Travničani i oni iz obližnjih gradova da posjete ovu destinaciju.

Čuvena Lutvina kahva služi se u džezvi, a kraj nje na tacni serviraju se fildžan, rahat-lokum, cigareta i šibica

Najzanimljivija lokacija na Plavoj vodi je Lutvina kahva, mala kafana koju je 18. juna 1887. godine posjetio Rudolf Habsburgovac (Rudolf Kari Franz Josef), austrijski nadvojvoda i austrougarski prijestolonasljednik, jedinac cara Franje Josipa i Elizabete Bavarske, koji je poklonio dukat vlasniku. Upravo na ovom mjestu 1807. počinje i sedam godina kasnije završava radnja romana “Travnička hronika” nobelovca Ive Andrića.

image

Plava voda u Travniku/Muhamed Tunović/Oslobođenje

Čuvena Lutvina kahva služi se u džezvi, a kraj nje na tacni serviraju se fildžan, rahat-lokum, cigareta i šibica.
Iza ove kuće (u kojoj je restoran) iz austrougarskog doba, u kojem je u Travniku za svega četiri decenije urađeno mnogo (željeznička pruga, Turbe, Sebešić, gimnazija, mnoge školske i druge zgrade, vodovod, bolnica, kasarna i osnovano 1879. najstarije vatrogasno društvo u BiH), nalazi se monumentalno turbe travničkog muftije i njegove hanume.

Ovaj lijepi i atraktivni dio Travnika više liči na muzej na otvorenom prostoru, nego na mjesto u kojem obični ljudi žive, podsjećajući se na to da je njihov grad oko 150 godina bio glavni grad Bosne, u kojem je u tom periodu stolovalo 77 vezira, od kojih su petorica zauvijek ostala u svojim turbetima u Travniku.

Portal Oslobođenje