– Svi politički subjekti imaju potpunu slobodu da tokom izborne kampanje vrše izborne aktivnosti na teritoriji cijele Bosne i Hercegovine, a nadležni organi su dužni osigurati slobodu kretanja kandidata i njihovih pristalica, birača te ravnopravan tretman političkih subjekata u njihovim zahtjevima da javna mjesta i javne objekte koriste u svrhu kampanja – rekla je Hadžiabdić.
Dodala je da politički subjekti imaju pravo voditi izbornu kampanju u mirnom okruženju, organizovati i održavati javne skupove, slobodno iznositi svoje stavove kako bi stekli podršku birača, štampati i dijeliti plakate i druge izborne materijale u vezi s izbornom kampanjom.
– Politički subjekti su obavezni osigurati ravnopravnu promociju kandidata oba spola u medijskim nastupima, na javnim skupovima i drugim oblicima izborne kampanje – dodala je predsjednica CIK-a BiH.
Između ostalog, podsjetila je da nije dozvoljeno prijetiti pristalicama drugih političkih subjekata niti sprečavati novinare da obavljaju svoj posao u skladu s pravilima profesije i izbornim pravilima.
– Govor koji postiče mržnju, diskriminaciju, nasilje ili izaziva strah i neprijateljstvo ili objavljivanje slika, simbola, audio i video sadržaja, SMS poruka takvog sadržaja putem internet komunikacija je strogo zabranjeno. Naglašavam da je političkim subjektima zabranjeno iznositi lažne informacije koje mogu ugroziti integritet izbornog procesa i dezinformisati birače. Centralna izborna komisija ima ovlaštenja da izrekne novčane kazne do 30.000 konvertibilnih maraka – dodala je Hadžiabdić.
Istakla je da se sredstva za finansiranje izborne kampanje primaju i troše isključivo putem posebnog računa za finansiranje troškova izborne kampanje o čemu su “politički subjekti na ovim izborima dužni po prvi put podnijeti izvještaj tri dana pred izbore, a Centralna izborna komisija će te izvještaje prezentirati javnosti tri dana nakon izbora”.
“Mediji u BiH će pravično, profesionalno i stručno pratiti izborne aktivnosti uz dosljedno poštivanje novinarskog kodeksa. U emisijama elektronskih medija nijedan politički subjekt ne može imati povlašten položaj u odnosu prema drugom političkom subjektu”, kazala je predsjednica CIK-a BiH i nastavila:
-Pozivamo političke subjekte da se u toku izborne kampanje uzdrže od izjava koje dižu tenzije, da vode fer izbornu kampanju, a vas, predstavnike medija i birače, da također date svoj doprinos da kampanja i cijeli izborni proces proteknu u demokratskom okruženju.
Lokalni izbori će biti održani 6. oktobra ove godine. CIK BiH je ovjerio ukupno 296 političkih subjekata za lokalne izbore, od toga 110 političkih partija, 58 koalicija, 76 nezavisnih kandidata i 43 nezavisna kandidata nacionalnih manjina i devet listi nezavisnih kandidata.
Ovjereno je ukupno 26.089 kandidata od čega su 25.703 kandidata za skupštine općina. Kad je riječ o kandidatima za načelnike, odnosno gradonačelnike bilo je 386 kandidata, od čega 29 žena.
U birački spisak je upisano 3.400.204 birača, od čega je 44.789 građana registrovano da glasaju izvan Bosne i Hercegovine.
Hadžiabdić je dodala da najveći izazov, osim novina o pripremi ovih izbora, predstavlja veliki broj prigovora.
– Do jučer je Centralna izborna komisija zaprimila 1.444 prigovora, od kojih je 482 još uvijek u radu. I to su prigovori u vezi s preuranjenom kampanjom, zatim plaćenim političkim oglašavanjem, zlopotrebom javnih resursa… Izbori su vježba demokratije, ali i vježba strpljenja i vježba napornog rada. Puno je izazova u ovom kratkom vremenu za implementaciju velikog broja novina. Mi, poštujući zakon, uvijek tragamo za kreativnim rješenjima. Da li smo u tome uspjeli, cijenit ćemo svi zajedno kada završimo ovaj posao – poručila je Hadžiabdić.