Nova američka administracija u BiH: Šta mogu očekivati Bošnjaci, šta Hrvati, a šta Srbi?

Balkan se nakon dugo vremena vraća u fokus američke politike. Ponajviše je to vidljivo iz koordinirane politike administracije Joe Bidena i Evropske unije, posebno Njemačke. To i ne čudi s obzirom na činjenicu da američki predsjednik Biden izuzetno poznaje region, njegove politike i sve ono što se dešavalo od 90-ih na ovamo.

Šta onda od nove administracije može očekivati BiH, šta mogu očekivati Bošnjaci, šta Hrvati, a šta Srbi?

Prve naznake jačeg angažmana SAD-a ogledaju se u odabiru kadrova koji će u budućnosti biti zaduženi za ovaj prostor. Radi se o ‘starim’ kadrovima koji su u turbulentnim vremenima na Balkanu imali važne uloge. Jedna od pozicija na koju treba obratiti pažnju je pozicija izaslanika za Zapadni Balkan.

image

Matthewa Palmera bi na poziciji izaslanika za Zapadni Balkan trebao zamijeniti karijerni diplomata Gabriel Escobar

Matthewa Palmera na toj bi poziciji trebao zamijeniti karijerni diplomata Gabriel Escobar, sadašnji zamjenik ambasadora SAD-a u Beogradu. Radi se o izuzetnom poznavaocu prilika na Balkanu. Kada je međunarodna zajednica, uz ključnu ulogu Amerikanaca 1998. godine dovela Milorada Dodika na premijersku funkciju u RS, Gabriel Escobar je bio na čelu ureda OHR-a u Banjoj Luci, a zatim je obnašao i funkciju šefa Ureda Američke ambasade u Banjaluci.

Da takav odabir nije slučajan dokaz je i da činjenica da je na poziciju ambasadora SAD u BiH, Biden odabrao čovjek koji savršeno poznaje situaciju i političke aktere u BiH. Radi se o Michaelu Murphyju, nekadašnjem šefu političkog Odjela u američkoj ambasadi u Sarajevu u periodu od 2006. do 2009. godine.

OSLOBOĐENJE

Facebook
Twitter
X
WhatsApp
Telegram
Email
Print