Izvor: BHRT/ Elma Šut-Karalić (B.E.G)
Od generacijskog projekta koji će doprinijeti rastu BDP-a države do kolonizatora koji će uništiti okolinu to su sve rečenice koje se vežu za rudnik Adriatic Metals u Varešu. Tu je i presuda Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, kojom je poništio odluku Vlade Federacije o prenamjeni šumskog zemljišta za potrebe kompanije, ali i dozvole za podzemnu eksploataciju. Istovremeno, mještani sela uz rudnik trpe zbog rudnika i deponije jalovine.
Lokalitet vareških sela Pržići, Daštansko i Mir uveliko mijenjaju svoj izgled. Kamioni i prašina njihova su svakodnevica. Popucala kuća Terezije Gavran očit je dokaz promjena.
TEREZIJA GAVRAN, mještanka Pržića, Vareš
“Primjetili smo dok je počeli ovi kamioni prolaziti, teret znalo je po 10 kamiona jedan za drugim proći Bilo lijepo za živjet, a sada ne znam”.
DINO AHMEDOVIĆ, mještanin Daštanskog, Vareš
“Moja kuća se nalazi odavdje nekih 250 metara i samim time ovi prizori koje možemo vidjeti su zaštrašujući.Putna komunikacija je skoro pa onesposobljena. Na ovaj način dešava se to da se ubija volja za životom.Pogotovo mladim”.
Ipak deponija jalove mase i šta jalova masa ima u sebi, koja je između ova dva sela, im je najveća bojazan.Mještani, ističu, za sve su saznali polovinom prošle godine, kada je kompanija krenula u otkup zemljišta za probijanje transportnog puta.
A ovo je pogled koji imaju mještani ovih mjesta. kako će tek izgledati kada se ovdje počne odlagati jalovina.
MARIO MIRČIĆ, mještanin Pržića, Vareš
“U posljednoj okolinskoj dozvoli stoji da nema značajenijeg uticaja na ovo pdoručje. A na drugoj strani vam fino kažu da prave deponiju oapsnog otpada prema katalogu otpada FBiH”.
TONI PETKOVIĆ, mještanin Pržića, Vareš
“Da bi to bilo jasnije radi se o onome otpadu koji nastane tokom procesa razdvajanja određenih materijala uz upotrebu određenih reagensa koji imaju u sebi i toksična dejstva”.
Ipak čelni ljudi općine ističu da je sve transparentno, a onima koji ne vjeruju poručuju da imaju pravo žaliti se.
ZDRAVKO MAROŠEVIĆ, načelnik Opštine Vareš
“Držim se pravila propisa što je neko dao iz naređenih ministarstava, a inspekcije su te koje trebaju da kontroliraju i da to sve drže pod kontrolom, ali je to preozbiljan projekat preozbiljna kompanija da bi sebi dozvolila da ugrozi, nikakvo zagađenje onog smisla koji oni spominju ne može se dešavati.”
Krajem prošle godine, Kantonalni sud u Mostaru poništio je prvobitno rješenje Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, između ostalog, zato što kompanija nije razjasnila da li će eksploatacija utjecati negativno na izvorište Bukovica, iz kojeg se vodom snabdijeva Kakanj.Ubrzo su iz kompanije Adriatic Metals poručili da imaju novo rješenje i dozvolu istog Ministarstva. Ovo novo rješenje uključuje dodatna objašnjenja potkrijepljena sveobuhvatnim nalazima, analizama, stručnim vještačenjima, monitoring izvještajima i kartografskim prikazima, koji jasno potvrđuju da rad rudnika nema utjecaja na vodosnabdijevanje Kaknja, te da su granice eksploatacionog polja precizno definirane u odnosu na koncesiono polje.
HAJRIJA ČOBO, aktivistkinja iz Kaknja
“Gdje dokaz je li iko vidio to rješenje ono što nismo vidjeli to ne postoji, to rješenje ako postoji treba da se javno postavi da se vidi na osnovu čega je ono izdano na osnovu kojeg istraživanja”.
Iz Adriatic Metalsa su nam odgovorili da i za deponiju u blizini gore pomenutih sela također imaju dozvole.
Ovaj, kako su ga predstavili, generacijski projekt koji će donijeti nova radna mjesta i vratiti život u Vareš, a prema onom što mještani koji žive tik uz rudnik, ističu, ili će ih otjerati ili će i te kako utjecati na zdravlje stanovnika.