Zemljoradnička zadruga „AT“ Donji Vakuf kreće sa organizovanim otkupom kornišona

Zemljoradnička zadruga „ AT“  Donji Vakuf  već  punih deset  godina nastoji podići kvalitet poljoprivredne proizvodnje na području općine Donji Vakuf. Danas zadruga okuplja 150  članova i  150 kooperanata , a stručnu i tehničku  pomoć pruža im 5 inženjera i jedan ekonomista.

Zemljoradnička zadruga „AT“ Donji Vakuf obavještava zainteresirane da su započeli sa aktivnostima na organizovanom otkupu kornišona. Zadruga je uputila javni poziv za otkup kornišona na području  općina Donji Vakuf i Bugojno. Rezultat je to saradnje sa firmom „AM Đogić“ iz Živinica.

Projekat organizovanog otkupa kornišona u 2019. godini za Radio Donji Vakuf pojašnjava  direktor ZZ „ AT “ Donji Vakuf Nermina Šutkovića

„ Pojavila se potreba  da našim poljoprivrednim proizvođačima ponudimo određenu alternativu pored jagodastog voća U zadnje dvije godine došlo je do poremećaja u cijenama i tržištu otkupa jagodastog voća. Mi smo prošle godine stupili u kontakt sa  firmom „AM Đogić“ iz Živinica koja se već godinama bavi proizvodnjom i otkupom za ino tržište. Nakon što smo provjerili  njihovu kredibilnost odlučili smo se da  krenemo u projekat organizovanog otkupa kornišona. Uputili smo javni poziv svim zainteresiranim poljoprivrednim proizvođačima  a obavit ćemo razgovore i sa predsjednicima mjesnih zajednica kako bismo što bolje prezentirali ovaj projekat.  Moramo istaći da su cijene otkupa definisane, što je po prvi put vidljivo, te  siguran otkup. U sklopu ovog projekta proizvođačima se nudi organizacija proizvodnje, sadni i repro materijal i  nadzor agronoma. Kroz program IFAD –a  bit će sufinansirano 40 % sredstava. „ – pojašnjava Nermin Šutković, direktor Zemljoradničke zadruge „AT“ Donji Vakuf.

To znači da će za svakog zainteresiranog prozvođača koji se uključi u  proizvodnju kornišona  troškovi  paketa biti umanjeni za 40 %.

Optimalna površina za zasnivanje zasada ove intenzivne kulture je od pola do jednog dunuma. Iz zemljoradničke zadruge AT Donji Vakuf ističu da bi ovaj projekat bio održiv i kako  bi se ostvarilo sufinansiranje iz programa IFAD- a potrebno je zasnivanje minimalno  2 hektara odnosno  20 dunuma pod kornišonom na području općina Donji Vakuf i Bugojno.

Sve dodatne informacije možete dobiti u ZZ“AT“ Donji Vakuf ili na mobitel broj: 062 159 603.

Facebook
Twitter
X
WhatsApp
Telegram
Email
Print