U vremenima smanjene ekonomske aktivnosti, koja je zapravo posljedica borbe protiv inflacijskih pritisaka, od osobito je važnosti očuvati javne investicije na razini koja će jamčiti privredni napredak, odnosno rast BDP-a, a u tom smislu Federacija BiH namjerava u iduće dvije godine realizovati niz značajnih projekata, od infrastrukture pa do modernizacije zdravstva, kao i poboljšanja sistema zapošljavanja. Večernji list imao je uvid u program javnih investicija Federacije BiH 2024. – 2026. godine, čija je ukupna vrijednost 134 projekta uključena u isti iznosi nešto veći od 19 milijardi maraka.
Tri kategorije programa
Pritom najveću vrijednost od 9,1 milijardu maraka čine projekti koji su kandidirani, odnosno za koje nisu osigurani izvori financiranja u trenutku izrade programa javnih investicija. Što se tiče projekata koji su bliže realizaciji ili je pak rad na njima već počeo, sedam je projekata sa statusom odobrenih, a koji su vrijedni nešto više od 3,2 milijarde maraka. Među njima je najveći broj onih koji se odnose na cestovnu infrastrukturu na koridoru Vc, a zastupljena su i dva kojima će se ojačati tržište rada u ovom entitetu, kao i razina zdravstvenih usluga. U potonjem slučaju projekt naziva “Unaprjeđenje sustava zdravstvene zaštite” vrijedan je 35,5 miliona maraka, a izvor financiranja je Svjetska banka. Kada govorimo o projektu “Podrška zapošljavanju u FBiH – Dodatno financiranje”, vrijednost je 63,5 miliona maraka, pri čemu su domaća sredstva 13,5 milijuna, dok je podrška Svjetske banke 50 miliona maraka. Ostatak odobrenih projekata odnosi se na dionice autoceste na koridoru Vc, a među njima su i neke od kapitalnih, strateški važnih koje će omogućiti ubrzano podizanje razine prometne povezanosti na sjeveru i jugu Federacije. Dionica Mostar sjever – Mostar jug vrijedna je 854,127.347 KM, pri čemu će Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) pružiti podršku, a ostatak čine domaća sredstva.
Na sjevernom dijelu koridora tu je izgradnja autoceste na koridoru Vc, dionica Medakovo – Ozimica, ukupne vrijednosti od 912,040.849 KM, a koja se podržava kroz kredit, ali i grant sredstva Europske investicijske banke, kao i domaća sredstva. Slijedi dionica autoceste na koridoru Vc Ozimica – Poprikuše u vrijednosti od 746,464.816 KM, a u pogledu financiranja su kredit Europske investicijske banke, kao i grant EIB-a, uz vlastita sredstva. Idući dio mozaika sjevernog dijela koridora Vc je izgradnja dionice Putnikovo Brdo – Medakovo u vrijednosti od 399,532.201 KM, a koja se financira tako što Europska banka za obnovu i razvoj daje kredit, kao i grant, a tu su i domaća sredstva. Peti projekt iz područja cestovne infrastrukture je poddionica Mostar jug – Kvanj na dionici Mostar jug – Zvirovići, čija je vrijednost 231,313.862 KM te koja se financira iz kredita, kao i granta Europske banke za obnovu i razvoj te domaćih sredstava.
Fokus na infrastrukturnim projektima zapravo je logičan slijed procesa ubrzanja aktivnosti na ovom paneuropskom koridoru koji ima izniman značaj ne samo za privredu BiH već i okruženja u cjelini, ali i važnu ulogu u europskim prometnim strategijama. S druge strane, kada je riječ o kandidiranim projektima, osim onih koji se odnose na projekt autoceste, predviđena su i značajna ulaganja u izgradnju brzih cesta. Uz ostale, poddionice Mostar sjever – Vihovići na brzoj cesti Mostar sjever – Široki Brijeg – granica RH, kao i dionice Nević Polje – Turbe na brzoj cesti Lašva – Travnik – Jajce. Osim središnjeg dijela BiH, gradit će se i na zapadu BiH, konkretno poddionica Kamenica – Bisovac na dionici brze ceste Bihać – Cazin.
Među kandidiranim projektima mogu se pronaći i neki iz područja zaštite okoliša, od provedbe plana prilagođavanja regionalnog deponija Uborak – Buđevci u Mostaru izgradnjom pročistača procjednih voda, zatvaranjem i sanacijom postojećih ploha I, II i III i izgradnjom novih sanitarnih ploha IV i V, pa do projekta za poboljšavanje kvalitete zraka u Bosni i Hercegovini. Od financijskih vrjednijih projekata koji će dovesti do podizanja kvalitete života, tu je projekt “Modernizacija vodnih usluga u BiH” (za područje FBiH) s ukupnom vrijednošću od 156,4 miliona maraka. Agrarna djelatnost zastupljena je kroz važan projekt “Otpornost i konkurentnost u poljoprivredi – ARCP” u vrijednosti od 60 milijuna KM, dok je u kontekstu energetike predložen niz projekata izgradnje vjetroelektrana i fotonaponskih elektrana kojima će Federacija BiH dodatno osnažiti svoju poziciju kada govorimo o energetskoj neovisnosti, poput fotonaponske elektrane “EP HZ HB 1” od 150 MW, izgradnje HE Ustikolina na rijeci Drini, revitalizacije HE Jajce II… Među kandidiranim projektima iz područja zdravstva predložena je modernizacija kliničkih centara u Federaciji BiH s vrijednošću od oko 172,4 milion KM.
Kantoni
Ciljevi izrade i donošenja ovog programa, kao trogodišnjeg dokumenta, su dugoročno povezani s procesom strateškog planiranja i budžetiranja, ostvarivanja sektorskih politika i strateških ciljeva razvoja Federacije BiH, čime se postiže bolja povezanost između projekata i procesa alokacije raspoloživih sredstava za njihovu realizaciju. Istodobno, uz federalni program, Vlada je nedavno primila na znanje programe javnih investicija za razdoblje od 2024. do 2026. godine Zapadnohercegovačkog, zatim Sarajevskog, Tuzlanskog, Srednjobosanskog i Unsko-sanskog kantona.
vecernji.ba