Nakon vijesti da su u posljednje dvije godine, četiri maloljetnika u selu Jardol kod Viteza počini samoubistvo, javnost je postala zabrinuta, a odgovor Tužilaštva SBK je da je pokrenuta istraga i prikupljaju se informacije, da li je neko odgovoran za to što su četiri mlade osobe digle ruku na sebe. U Zavodu za mentalno zdravlje pri Domu zdravlja Vitez, za N1 kažu kako redovno rade sa djecom, adolescentima i odraslim osobama, te obavljaju psihološka savjetovanja i tretmane krot individualni rad ili po grupama.
“Mi pružamo odgovarajuću pomoć u rješavanju pitanja i problema koji su od bitnog značaja za korisnike i izvan su domena medicinskog i psihološkog tretmana”, navode iz Zavoda.
Kažu kako su u ovoj godini održali preventivne programe i radionice u vrtićima i školama, na različite teme.
“Kroz travanj, svibanj i lipanj 2023.godine, održano je 18 preventivnih radionica, u područnim školama u Vitezu, na temu ˝Samopouzdanje˝, poručuju iz Zavoda.
Kažu kako je u ovoj godini u prostorijama Centra za mentalno zdravlje Vitez, odrađeno 40 grupnih radionica sa djecom predškolskog i školskog uzrasta te 71 individualna radionica sa djecom predškolskog i školskog uzrasta.
“Jedan od redovitih programa primarne prevencije Centra za mentalno zdravlje jeste ‘Adolescencija i pubertet’ (u 2023. godini provedeno 12 radionica), kao i ‘Ekranizam’ (u 2023. godini održano osam radionica) koji obuhvaća teme društvenih mreža i aplikacija, rizike, načine preveniranja štetnih posljedica”, iznose iz Zavoda podatke.
Upitali smo i da li su uključeni u rad sa mladim ljudima kada je riječ o uticaju društvenih mreža i drugih platformi, na šta iz Zavoda odgovaraju: “Molimo Vas da se zajednički držimo pravila, svatko svoje struke, kao i etičkih i zakonskih smjernica izvještavanja.Vjerujemo da zajedničkim radom i suradnjom možemo raditi na unapređenju mentalnog zdravlja djece i adolescenata i prevenirati niz poteškoća.”
Program N1