Svjetski dan osoba s autizmom obilježava se svake godine 2. aprila s ciljem podizanja svijesti i promicanja razumijevanja, prihvatanja i inkluzije osoba s autizmom u društvu.
Ovaj dan pruža priliku da se istaknu izazovi s kojima se osobe s autizmom suočavaju, ali i njihove sposobnosti i potencijali.
Autizam je neurobiološki poremećaj koji se manifestira na različite načine i utječe na socijalne interakcije, komunikaciju, pažnju i ponašanje.
Svaka osoba s autizmom jedinstvena je i ima svoje specifične karakteristike i potrebe. Razumijevanje autizma ključno je za pružanje podrške i stvaranje inkluzivnog okruženja.
U svijetu autizma postoji širok spektar iskustava i izazova. Neki ljudni s autizmom imaju izvanredne talente i sposobnosti, dok drugi mogu imati poteškoća u komunikaciji ili u procesuiranju senzornih podražaja. Važno je naglasiti da autizam nije bolest koja se liječi, već različit način funkcioniranja mozga.
Podrška osobama s autizmom može uključivati prilagođavanje okoline, razumijevanje individualnih potreba, osiguranje strukturiranih rutina i pružanje podrške u razvoju socijalnih vještina.
Važno je raditi na stvaranju inkluzivnog društva u kojem su osobe s autizmom prihvaćene i u kojem imaju priliku ostvariti svoje potencijale.
Kroz obilježavanje ovog dana, zajednice širom svijeta mogu raditi na stvaranju boljeg okruženja za sve svoje članove, bez obzira na njihove individualne karakteristike i sposobnosti.