U Federaciji BiH ovih dana se bilježe jako visoke koncentracije lebdećih čestica skoro na svim mjernim mjestima. Samo u Hercegovini nemamo tih prekoračenja.
Enis Krečinić iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH naglasio je da ima dosta visoke kocentracije sumpor dioksida na mjernim stanicama kako u Zeničko-dobojskom kantonu, tako i u Kantonu Sarajevu gdje je povećanje iznosilo iznad pragova uzbune na stanici u Ilijašu, Vogošći, na Ilidži.
Stanovnicima se preporučuju da smanje kretanje, te da pokušaju izbjegavati zadražavanje na otvorenom.
“Još 2016. godine je bio dat rok kantonima da smanje emisije zagađujućih materija, da dovedu na nivo koji bi bio prihvatljiv zakonski po učinku na javno zdravlje, međutim, rok je davno prošao. Ništa se nije desilo. Niko nije kažnjen što do sada niko nije uradio ništa. Mi evropske zakone ko fol primjenjujemo, to je samo slovo na papiru. Ti zakoni ne služe nizašta, jer vi u njima nemate kaznene odredbe kojima bi se redovno kažnjavali općinski načelnici, kantonalni premijeri, ministri, vlade, zbog odsustva reakcija propisanih zakonom u polju zaštite kvaliteta zraka”, ocjenjuje Podić.
Naglašava da su posljedice koje izaziva zagađeni zrak strašne.
U Sarajevu je i jutros zrak nezdrav. Jutros u 7.00 sati izmjeren je indeks kvaliteta zraka: 196, PM2.5: 119, objavila je organizacija Eko akcija.
Upozoravaju da je moguća pojava pojačanih simptoma i intenziteta bolesti kod osoba s bolestima srca i disajnih organa, poput astme.
“Svi ostali bi mogli početi osjećati negativan utjecaj zagađenja na zdravlje. Grupe koje trebaju smanjiti bilo kakve vanjske fizičke aktivnosti: plućni i srčani bolesnici, trudnice, djeca i starije osobe. Produžena ili veća naprezanja tokom boravka vani trebali bi izbjegavati i svi ostali”, poručuju iz Eko akcije.
Radiosarajevo.ba