Vokalno instrumentalni sastav “Forte” osnovan je u junu 2016. i od tada pod tim imenom djeluje kao Udruženje. Hor okuplja ljubitelje dobre muzike različite starosti. Danas broji 25 članova različite životne dobi, a mnogo njih je bilo u sastavu nekadašnjeg hora “Preporod”, koji je bio temelj za osnivanje hora “Forte”.
Cilj osnivanja ovog hora prvenstveno je očuvanje lijepe pjesme u Donjem Vakufu. Pored toga tu su i druženja, obogaćivanje kulturnog i tradicionalnog života na našim prostorima, te edukacija mladih o muzičkim vrijednostima.
Na pitanje koju pjesmu ne izbjegavaju na svojim nastupima njihov odgovor glasi: “Svaku pjesmu sa dobrim tekstom i dobrom porukom rado izvodimo.” Najvećim priznanjem smatraju posjetu publike njihovim koncertima. Mladima poručuju da čuvaju tradiciju, jer ko čuva tradiciju, čuva svoj identitet, a time i jača svoju domovinu.
“Kada neko spomene naš hor pomislim na muzičku oznaku Forte-koja znači glasno/jako jer kroz to vidim snagu i zajedništvo grupe. Svi vrijedno i naporno radimo, a tačno je da je najveća odgovornost na meni. Pripreme za nastup zahtijevaju mnogo odricanja. Spremiti jednu pjesmu, posebno ukoliko se izvodi višeglasno-što i jeste cilj horskog pjevanja- zahtijeva prije svega savršenu muzikalnost kod članica i članova, sluh i dobar glas, a potom i uvježbavanje koje zna trajati i po mjesec dana do konačnog “uklapanja” svih glasova“ – kaže nam Aida Cerić, dirigentica VIS „Forte“
Naglašava, kako u nedostatku vremena, češće pristupaju dvoglasju što iziskuje malo manje vremena prilikom obrade pjesme.
„U svakom slučaju, pored redovnih obaveza, nekada je jako teško sve to uskladiti ali kao i većina članica i članova, cilj je da obogatimo kulturni život našeg Vakufa pa onda sve to i nije toliko teško. Veoma dobro funkcionišemo zajedno bez obzira na razliku u godinama i vrlo sam ponosna na svoje članstvo “- ističe Aida.
Almedina Omeragić je članica VIS Forte već šest godina i nastupi u ovom vokalnom instrumentalnom sastavu čini je zadovoljnom i ispunjenom srećom.
“Veliko mi je zadovoljstvo što sam dio ove vesele ekipe, koja je tu za sve i za svakoga. Kroz ovaj period u horu imali smo i brojna putovanja i sklopili smo poznanstava. U većini slučajeva to su bili sretni, emotivni , zabavni trenuci. Posebne emocije izaziva aplauz na kraju našeg nastupa kada zaboravimo na sav umor uložen u pripremi tog nastupa.” – kaže Almedina.
Merjem Cerić jedna je od najmlađih članica hora Forte. U ovaj sastav uključila se sa šest godina.
„Prvobitno je to bio hor Bubice za djecu uzrasta od 4 do10 godina. Prelaskom u šesti razred, krenula sam u školski hor. Nastupali smo na raznim školskim manifestacijama i događajima. Kroz školski hor uz redovne školske priredbe, posjetili smo prijatelje u Sanskom Mostu nekoliko puta, a i oni su bili često naši gosti. Kasnije sam prešla u Omladinski hor, zajedno sa ostalim vršnjacima. Kroz omladinsku grupu pjevamo i u VIS Forte sa odraslim članicama, te smo nastupali na Festivalima širom BiH, u Gradačcu, Fojnici, Bugojnu, Gornjem Vakufu, Travniku …, a naš najznačajniji nastup bio je u Splitu. Družimo se, pjevamo i učimo pravim vrijednostima.” – zadovoljno će nam Merjem.
VIS „Forte“ je već više godina zbog svega iznesenog odličan prezentator općine Donji Vakuf. Članovi i članice hora ubilježile su veliki broj značajnih nastupa, od kojih posebno valja pomenuti Prvu smotru horova organizovanu u Donjem Vakufu, potom nastup u turskom Inegolu, Splitu, zatim koncert u povodu Dana Ajvatovice. Za članove ovog hora svaki nastup je poseban i prirastao je srcu, jer kako kažu, svakim nastupom prvo predstavljaju sebe i svoj trud, a potom Vakuf i svoju domovinu.Općinsko priznanje hor je dobio pod imenom “Preporod” , a nagradu za drugo i treće mjesto u Gornjem Vakufu na Festivalu ilahija i kasida. Sasvim dovoljno da konstatujemo kako je pred VIS „Forte“ jedna uspješna i blistava budućnost.
Ovaj projekat se realizuje zahvaljujući podršci programa Bosnia and Herzegovina Resilience Initiative (BHRI), koji sprovodi Međunarodna organizacija za migracije (IOM), uz finansijsku podršku Američke agencije za međunarodni razvoj ( USAID).
Piše: Sabina Vinčević