Vijećnik Amer Čolak uputio inicijativu za obilježavanje 450. godišnjice nastanka Donjeg Vakufa

0
437

 

Na jučerašnjoj sjedici Općinskog vijeća Općine Donji Vakuf, pažnju nam je privukla inicijativa vijećnika SDP BiH Donji Vakuf Amera Čolaka, koja se tiče obilježivanja 450. godišnjice od nastanka Donjeg Vakufa.

Inicijativu vijećnika Amera Čolaka donosimo u cjelosti:

INICIJATIVA

Obilježavanje 450. godišnjice od nastanka Donjeg Vakufa

Naredne, 2022. godine, navršava se 450 godina od kako je Ibrahim-beg Malkoč sagradio džamiju, koju danas zovemo i Baš (glavna) džamija. Pored džamije, dio vakufa Ibrahim-bega bili su i okolni dućani i, vjerovatno, most preko Vrbasa zahvaljujući kojem su Donjovakufljani bili carskim fermanom oslobođeni državnih nameta. Iako postoje dokazi da je na području Donjeg Vakufa i ranije bilo naseljenih mjesta, tek uspostavom vakufa Ibrahim-beg Malkoča naselje postaje kasaba, odnosno urbano središte. Stoga se 1572. uzima kao godina nastanka Donjeg Vakufa.

U obilježavanju ove jubilarne godišnjice trebali bismo, pored obaveze, vidjeti i priliku. Posljednjih godina suočavamo se sa brojnim odlascima Donjovakufljana, kako u inostranstvo, tako i u veće centre u našoj zemlji. I među onima koji ostaju sve je manje entuzijazma i vjere da ovaj grad može bolje. Stoga bismo od obilježavanja 450. godišnjice trebali napraviti veliku priču, onu u kojoj ćemo naš grad predstaviti svima, pa i sebi samima, sa onim najboljim što trenutno ima, što je imao i što treba da ima u budućnosti. Glavni pokretač aktivnosti treba da bude Općinsko vijeće i načelnik općine, ali bi u samo obilježavanje, koje treba da traje tokom cijele kalendarske godine, bio uključen što veći broj građana i pravnih subjekata. Ova inicijativa upućena je načelniku, predsjedavajućem i svakom od kolegica i kolega vijećnika pojedinačno, a tiče se prvog koraka ka dostojnom obilježavanju pomenute godišnjice.

Načelnik i Vijeće trebaju oformiti radnu grupu (volontersku), koja će osmišljavati aktivnosti obilježavanja 450. godišnjice nastanka Donjeg Vakufa. Radnu grupu bi činili predstavnici institucija i udruženja koja su nezaobilazna u aktivnostima ovog tipa (Centar za kulturu, informisanje i sport, Vrtić, škole, kulturna udruženja, sportski klubovi i slično), kao i istaknuti pojedinci, koji mogu dati doprinos u osmišljavanju i provođenju aktivnosti. Grupa ne mora biti fiksirana i po potrebi se može dopunjavati novim članovima, a njenim radom bi koordinirao načelnik općine ili osoba koju načelnik ovlasti.

Pored gorepomenutih aktivnosti, općinska vlast može, povodom jubilarne godišnjice, planirati i druge vidove obilježavanja. U plan za izgradnju infrastrukture može se ugraditi neki projekat kojim će se dodatno uljepšati i urbanizirati čaršija, donijeti odluke kojim će se urediti saobraćaj, Komunalno preduzeće može dodatno intenzivirati aktivnosti na uređenju itd.

Glavni cilj obilježavanja 450. godišnjice ne bi trebao biti samo da se podsjetimo na to kako je Donji Vakuf nastao, nego bismo ovu godišnjicu morali iskoristiti da svim Donjovakufljanima, bez obzira gdje trenutno žive, vratimo vjeru i onu istinsku ljubav prema našem gradu. To možemo učiniti samo ako mu navučemo najljepše odijelo koje ima, lijepo ga uredimo i začešljamo i takvog, oku i duši ugodnog, postavimo u izlog, sebi i drugima. Tek ako sami budemo vjerovali u budućnost našeg grada, možemo početi da uvjeravamo i druge, da očekujemo ozbiljne investicije ili turističke posjete. A to, onda, vodi ka ugodnijem i ljepšem životu građana, što i jeste svrha i glavni zadatak vlasti.