Uskoro izlazi dvojezična zbirka crtica i priča “Vremenska kapsula djetinjstva” (Childhood Time Capsule)

Na dan kada se obilježava Dan knjige, 23.aprila, u svijetu se obilježava i Međunarodni dan engleskog jezika, jer je na ovaj dan 1564. rođen William Shakespeare, a isti datum uzima se i kao datum njegove smrti 1616. godine.
Nedžla Idrizbegović, profesorica u Mješovitoj srednjoj školi Donji Vakuf, putem svog profila na društvenoj mreži Facebook, najavila je finalizaciju projekta na kojem je cijelu godinu radila sa svojim učenicima.
“Dragi moji prijatelji, uskoro nam izlazi dvojezična zbirka crtica i priča o djetinjstvu koju smo nazvali Vremenska kapsula djetinjstva (Childhood Time Capsule). U nju su utkane 53 priče koje su naši sugrađani, roditelji i prijatelji podijelili s nama, a mi smo ih sve preveli na engleski jezik. U svemu izuzetni Mustafa Mlinarević je svim pričama i koricama knjige dao likovni pečat, a cijeli razred je dao doprinos u onom segmentu posla kojem su bili najskloniji kroz svoje afinitete. Tako smo imali prevodilački tim, tim za lekturu i korekturu, tim za istraživanje u pričama pomenutih lokacija i njihov kartografski prikaz u dodatku, tim koji je radio glosar manje poznatih pojmova i naravno, ništa manje važan PR tim koji se bavi promoviranjem ove naše velike, završne avanture.
Kao prevoditeljica sa dugogodišnjim iskustvom, svjesna pravila da se prevodi na maternji jezik, a ne obratno, pobrinula se da prijevodi budu prihvatljivi i prirodni te je svako rješenje na engleskom jeziku “odobrio” izvorni govornik.
Recenzije koje smo dobili od našeg velikog prijatelja i školskog bibliotekara Čole (op.a. Amer Čolak), prijatelja iz Londona i Seula (J. Koreja), osvijestile su nam u kakav smo se projekat upustili i koliko smo posla uspjeli uraditi u proteklih godinu dana.
Kroz petnaest godina dugu nastavnu praksu trudila sam se da mojim učenicima bude ugodno u mojoj učionici i da njihove vrline (a mislim da ih svako dijete ima) usmjerim i pretvorim u neki kreativni proces. Ovaj put sam željela napraviti korak dalje i ukazati na to da i intelektualni napor i rad mogu biti zabavni i dati nam onaj divni “sense of accomplishment” za kojim sve više stremimo kako sazrijevamo. Željela sam i da generacija koju ispraćam školske dane pamti po nečem značajnom, po nečemu što će u sjenu baciti mjesece provedene na kojekakvim platformama, bez stvarnog ljudskog kontakta koji nam učionica pruža, a koji smo, nadam se, u ovim teškim trenucima naučili cijeniti.
Zbirka Vremenska kapsula djetinjstva (Childhood Time Capsule), ističe Idrizbegović, biće objavljena za nekoliko sedmica.
Facebook
Twitter
X
WhatsApp
Telegram
Email
Print